Badanie kliniczne mające na celu porównanie skuteczności stosowania różnych terapii skojarzonych leków zwanych inhibitorami immunologicznych punktów kontroli z aksytynibem u osób z wcześniej nieleczonym rakiem nerki (rak nerkowokomórkowy), który się rozprzestrzenił i którego nie można usunąć chirurgicznie

Randomizowane, otwarte badanie fazy II oceniające terapie inhibitorami immunologicznych punktów kontroli skojarzone z Aksytynibem u pacjentów z wcześniej nieleczonym zaawansowanym nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem nerkowokomórkowym.

  • Nowotwór
  • Rak nerkowokomórkowy
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Bydgoszcz
  • Kraków
  • Lublin
  • Poznań
  • Warszawa
Identyfikator badania:

NCT05805501 BO43936

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      F.Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy II Phase
      NCT05805501,BO43936 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥18 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego potrzebne jest badanie BO43936?

      Rak nerkowokomórkowy (RCC) jest najczęstszą postacią raka nerki. W tej chorobie komórki nowotworowe znajdują się w wyściółce kanalików nerkowych. „Miejscowo zaawansowany i nieoperacyjny” RCC oznacza, że rak rozrósł się poza nerki i nie można go usunąć chirurgicznie, ale nie rozprzestrzenił się na inne części ciała. „Przerzutowy” RCC oznacza, że rak rozprzestrzenił się na inne części ciała.

      Leczenie RCC poprawiło się w ostatnich latach. Jednak konieczne są nowe rodzaje terapii dla osób z RCC w postaci miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej. 

      Standardowym leczeniem pierwszego rzutu, zatwierdzonym w wielu krajach dla osób z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym RCC jest pembrolizumab podawany razem z aksytynibem. Pembrolizumab to lek zwany „inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego” (ang. immune checkpoint inhibitor, ICI), który pomaga układowi odpornościowemu zwalczać raka. Aksytynib to inhibitor kinazy tyrozynowej (TKI), który działa poprzez zabijanie komórek nowotworowych.  

      2. Jak będzie wyglądać badanie kliniczne BO43936?

      Do udziału w tym badaniu rekrutowane są osoby z rakiem nerkowokomórkowym (ang. renal cell carcinoma, RCC). Kandydaci mogą wziąć udział w badaniu, jeśli w ich przypadku RCC jest nieleczony i rozprzestrzenił się na pobliskie komórki (jest zaawansowany miejscowo) i nie można go usunąć chirurgicznie (jest nieoperacyjny) lub rozprzestrzenił się na inne części ciała (wystąpiły przerzuty).

      Celem tego badania klinicznego jest porównanie działania, dobrego lub złego, terapii skojarzonych ICI podawanych z TKI ze standardowym leczeniem ICI/TKI u osób z RCC. Pacjenci otrzymają: 

      • Tobemstomig (ICI) z aksytynibem (TKI) lub 
      • Tobemstomig z tiragolumabem (ICI) i aksytynibem,
      • standardowe leczenie pembrolizumabem z aksytynibem.

      Uczestnicy będą otrzymywać leczenie w ramach badania klinicznego regularnie do momentu pogorszenia RCC, wystąpienia niedopuszczalnych działań niepożądanych lub ukończenia 35 rund leczenia (zwanych również „cyklami”). Każdy cykl leczenia potrwa 3 tygodnie. 

      Uczestnicy będą odbywać regularne wizyty u lekarza prowadzącego badanie. Wizyty w szpitalu obejmują badania, aby sprawdzić, jak uczestnik reaguje na leczenie i aby wykryć ewentualne działania niepożądane. Po ostatniej dawce leczenia będziemy zbierać informacje dodatkowe co 3 miesiące, tak długo, jak uczestnicy będą wyrażać na to zgodę lub do zakończenia badania. Będzie się to odbywać za pośrednictwem rozmów telefonicznych, dokumentacji medycznej uczestników lub wizyt w ośrodku. Łączny czas udziału w badaniu wyniesie około 2 lata. Uczestnicy w każdym momencie mogą odstawić badany lek i opuścić badanie kliniczne.

      Uczestnicy będą mogli kontynuować leczenie otrzymywane podczas badania dłużej niż przez 35 cykli, jeśli będzie to dla nich korzystne.  

      3. Jakie są główne punkty końcowe badania klinicznego BO43936?

      Główne punkty końcowe badania klinicznego (główne wyniki mierzone w badaniu w celu sprawdzenia, czy lek zadziałał) to:

      1. długość życia uczestników bez zaostrzenia nowotworu (przeżycie wolne od progresji, ang. progression-free survival, PFS),  
      2. liczba i stopień ciężkości działań niepożądanych, które wystąpią w trakcie badania klinicznego.

      Inne punkty końcowe badania klinicznego obejmują:

      • długość życia uczestników (ogólny czas przeżycia, ang. overall survival, OS),
      • liczbę osób, u których wystąpi odpowiedź raka na leczenie (ogólny wskaźnik odpowiedzi, ang. overall response rate, ORR) oraz 
      • jak długo utrzymuje się odpowiedź na leczenie (ang. duration of response,DOR).

      4. Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?

      W badaniu mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej 18 lat, rozpoznano u nich miejscowo zaawansowany nieoperacyjny lub przerzutowy RCC i wcześniej nie otrzymywali leczenia przeciwko RCC. 

      W badaniu nie wezmą udziału osoby, u których RCC rozprzestrzenił się do mózgu i (lub) rdzenia kręgowego, występują u nich określone inne choroby lub wcześniej otrzymały określone rodzaje leczenia. W badaniu nie wezmą udziału kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę. 

      5. Jakie leczenie otrzymają uczestnicy w tym badaniu klinicznym? 

      Jest to otwarte badanie randomizowane. Badanie prowadzone metodą otwartą oznacza, że każdy, kto jest w nie zaangażowany, uczestnicy i lekarze, wie, który badany lek jest stosowany. Uczestnicy zostaną losowo (na zasadzie rzutu monetą) przydzieleni do jednej z trzech grup leczenia i otrzymają:  

      Grupa A:

      •  Tobemstomig podawany we wlewie dożylnym co 3 tygodnie przez około 2 lata
      • Aksytynib podawany w postaci tabletek doustnych dwa razy na dobę przez około 2 lata

      lub

      Grupa B:

      • Tobemstomig podawany we wlewie dożylnym co 3 tygodnie przez około 2 lata
      • Tiragolumab podawany we wlewie dożylnym co 3 tygodnie przez około 2 lata
      • Aksytynib podawany w postaci tabletek doustnych dwa razy na dobę przez około 2 lata

      lub

      Grupa kontrolna:

      • Pembrolizumab podawany we wlewie dożylnym co 3 tygodnie przez około 2 lata
      • Aksytynib podawany w postaci tabletek doustnych dwa razy na dobę przez około 2 lata

      Szanse przydzielenia do jednej z 3 grup wynoszą 1 na 3

      Po 35 cyklach leczenia (około 2 lata) uczestnicy będą mogli kontynuować leczenie tobemstomigiem, jeśli są w grupie A, tobemstomigiem i tiragolumabem, jeśli są w grupie B, jeżeli lekarz uzna, że będzie to dla nich korzystne. 

      6. Czy istnieją zagrożenia lub korzyści związane z udziałem w tym badaniu klinicznym?

      Bezpieczeństwo stosowania lub skuteczność leczenia eksperymentalnego może nie być w pełni znana w momencie badania. Większość badań wiąże się z określonymi zagrożeniami dla uczestnika, choć nie muszą one być większe niż zagrożenia związane z rutynową opieką medyczną lub naturalną progresją stanu chorobowego. Poinformujemy potencjalnych uczestników o wszelkich zagrożeniach i korzyściach związanych z udziałem w tym badaniu, a także o wszelkich dodatkowych procedurach, testach lub ocenach, jakim będą musieli się poddać. Zostaną one wszystkie opisane w dokumencie świadomej zgody (zawierającym informacje potrzebne do podjęcia decyzji o dobrowolnym udziale w badaniu klinicznym). Potencjalny uczestnik powinien też przedyskutować je z członkami zespołu badania i ze swoim lekarzem. Każda osoba zainteresowana udziałem w badaniu klinicznym powinna mieć możliwie szeroką wiedzę na temat badania i bez skrępowania zadawać zespołowi wszelkie pytania związane z badaniem.

      Zagrożenia związane z lekami używanymi w badaniu klinicznym 

      U uczestników mogą wystąpić działania niepożądane (niechciane działanie leku lub terapii medycznej) leków używanych w badaniu klinicznym. Działania niepożądane mogą być łagodne do ciężkich, a nawet zagrażające życiu i mogą być różne w zależności od osoby. 

      Tobemstomig, tiragolumab i pembrolizumab 

      Potencjalni uczestnicy zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych tobemstomigu, tiragolumabu i pembrolizumabu, a gdy dotyczy, także o potencjalnych działaniach niepożądanych na podstawie badań z udziałem ludzi, badań laboratoryjnych lub wiedzy na temat podobnych leków. Tobemstomig, tiragolumab i pembrolizumab będą podawane we wlewie dożylnym w szpitalu. Polega on na wprowadzeniu igły do żyły, aby wprowadzić lek bezpośrednio do krwiobiegu. Uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych działaniach niepożądanych wlewu dożylnego.

      Aksytynib

      Potencjalni uczestnicy zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych aksytynibu, a gdy dotyczy, także o potencjalnych działaniach niepożądanych na podstawie badań z udziałem ludzi, badań laboratoryjnych lub wiedzy na temat podobnych leków. Aksytynib będzie podawany w postaci tabletek doustnych do przyjmowania w domu, a uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych działaniach niepożądanych podawania doustnego.

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Zdrowie uczestników może, ale nie musi się poprawić w związku z udziałem w tym badaniu klinicznym, ale zgromadzone informacje mogą w przyszłości pomóc innym osobom z podobnym schorzeniem.

      -----------

      Więcej informacji na temat tego badania klinicznego patrz zakładka Dla Eksperta na danej stronie portalu Wiedza Pacjenta lub wejdź na link ClinicalTrials.gov https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05805501

      Podsumowanie badania klinicznego

      F.Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy II Faza
      NCT05805501,BO43936 Identyfikator badania
      Tobemstomig (RO7247669) , Tiragolumab (RO7092284), Axitinib (RO7071580) , Pembrolizumab (RO7223188 Terapie
      Rak nerkowokomórkowy Choroba
      Oficjalny tytuł

      Randomizowane, otwarte badanie fazy II oceniające terapie inhibitorami immunologicznych punktów kontroli skojarzone z Aksytynibem u pacjentów z wcześniej nieleczonym zaawansowanym nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem nerkowokomórkowym.

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥18 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Stan sprawności 0 lub 1 w skali ECOG  
      • Rokowanie pośrednie (1 lub 2) lub niekorzystne (od 3 do 6) w skali IMDC 
      • Choroba mierzalna; co najmniej jedna mierzalna zmiana według kryteriów RECIST wersja 1.1 
      • Histologicznie potwierdzony ccRCC z bądź bez komponentu sarkomaidalnego; podtypy nccRCC (brodawkowate, chromofobowe i niesklasyfikowane) nie kwalifikują się do badania. 
      • Negatywny wynik badania w kierunku HIV, HBV, HCV
      Kryteria wyłączenia
      • Ciąża lub karmienie piersią, bądź zamiar zajścia w ciążę w okresie badania i w ciągu 90 dni po przyjęciu końcowej dawki tiragolumabu, , przez 4 miesiące po końcowej dawce tobemstomigu i pembrolizumabu lub przez 1 tydzień po końcowej dawce aksytynibu, w zależności od tego, co nastąpi później. Jeśli wspomniane leki są stosowane w skojarzeniu, należy uwzględnić najdłuższy okres zalecany powyżej w odniesieniu do leku w terapii skojarzonej (90 dni po końcowej dawce tiragolumabu, , 4 miesiące po końcowej dawce tobemstomigu i pembrolizumabu lub przez 1 tydzień po końcowej dawce aksytynibu).
      • Niezdolność do połykania tabletek lub zespół złego wchłaniania
      • Wcześniejsze leczenie zlokalizowanego i/lub przerzutowego RCC w postaci ogólnoustrojowej terapii ukierunkowanej na RCC, w tym terapia kostymulująca limfocyty T lub blokująca immunologiczne punkty kontrolne
      • Stosowanie aktualnie lub przewidywana konieczność stosowania silnego inhibitora lub induktora CYP3A4/5. 
      • Poważny zabieg chirurgiczny, z wyłączeniem zabiegów diagnostycznych, w okresie 4 tygodni poprzedzających rozpoczęcie badanego leczenia lub planowany poważny zabieg chirurgiczny w trakcie badania
      • Nieustabilizowana lub objawowa hiperkalcemia (wapń jonizowany >1,5 mmol/l, wapń >12 mg/dl lub skorygowane stężenie wapnia >ULN) lub objawowa hiperkalcemia wymagająca stałego stosowania bisfosfonianów lub denosumabu 
      • Objawowe, nieleczone lub aktywnie postępujące przerzuty do OUN 
      • Nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w wywiadzie 
      • Nieopanowany ból związany z chorobą nowotworową
      • Nieopanowany wysięk opłucnowy, wysięk osierdziowy lub wodobrzusze wymagające regularnego drenażu (raz w miesiącu lub częściej)
      • Umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby (klasa B lub C w skali Childa-Pugha) 
      • Nieopanowane nadciśnienie
      • Przełom nadciśnieniowy lub encefalopatia nadciśnieniowa w wywiadzie
      • Poważna choroba układu krążenia/choroba naczyń mózgowych  w okresie 3 miesięcy przed randomizacją
      • Klinicznie istotne dysrytmie komorowe lub czynniki ryzyka dysrytmii komorowych, takie jak strukturalna choroba serca
      • Wrodzony zespół długiego QT w wywiadzie 
      • Tętno spoczynkowe (HR) >100 uderzeń na minutę (lub klinicznie istotna tachykardia)
      • Udar (w tym przemijający napad niedokrwienny), zawał mięśnia sercowego (MI) lub inne objawowe zdarzenia niedokrwienne lub zdarzenie zakrzepowo-zatorowe (np. zakrzepica żył głębokich [ZŻG], zator płucny [ZP]) w okresie 6 miesięcy poprzedzających randomizację
      • Poważna choroba naczyniowa (np. tętniak aorty lub rozwarstwienie tętnicy wymagające interwencji chirurgicznej lub stwierdzona niedawno choroba tętnic obwodowych) w okresie 6 miesięcy przed Dniem 1 Cyklu 1
      • Nowotwory naciekające naczynia krwionośne płuc, kawitacyjne zmiany w płucach lub rozpoznana choroba wewnątrzoskrzelowa
      • Guz naciekający przewód pokarmowy (GI), w tym przetoki powłok brzusznych lub tchawiczo-przełykowe
      • Obecność wolnego gazu w jamie otrzewnej, która nie została spowodowana paracentezą ani niedawnym zabiegiem chirurgicznym 
      • Czynna choroba wrzodowa, ostre zapalenie trzustki, ostra niedrożność przewodu trzustkowego lub żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie uchyłków, niedrożność ujścia żołądka. 
      • Ropień wewnątrzbrzuszny w okresie 6 miesięcy przed rozpoczęciem badanego leczenia.  Przed rozpoczęciem badanego leczenia należy potwierdzić całkowite wygojenie ropni wewnątrzbrzusznych. 
      • Kliniczne objawy przedmiotowe i podmiotowe niedrożności przewodu pokarmowego lub konieczność rutynowego stosowania nawadniania pozajelitowego, żywienia pozajelitowego lub karmienia przez wgłębnik.  
      • Objawy skazy krwotocznej lub istotnej koagulopatii. 
      • Krwotok lub krwawienie stopnia ≥3 w okresie 28 dni poprzedzających rozpoczęcie badanego leczenia 
      • Klinicznie istotny krwiomocz, krwawe wymioty, krwioplucie >0,5 łyżeczki (2,5 ml) czerwonej krwi, koagulopatia lub inne istotne krwawienia (np. krwotok płucny) w wywiadzie w ciągu 3 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie badanego leczenia.
      • Aktywna lub przebyta choroba autoimmunologiczna lub niedobór odporności
      • Stosowanie ogólnoustrojowych leków immunosupresyjnych w okresie 2 tygodni przed rozpoczęciem badanego leczenia lub przewidywana konieczność stosowania ogólnoustrojowych leków immunosupresyjnych w okresie badanego leczenia
      • Allogeniczne przeszczepienie komórek macierzystych lub przeszczepienie narządu w wywiadzie  
      • Idiopatyczne włóknienie płuc, organizujące się zapalenie płuc (np. zarostowe zapalenie oskrzelików), polekowe zapalenie płuc, idiopatyczne zapalenie płuc w wywiadzie lub aktywne zapalenie płuc w przesiewowym badaniu TK klatki piersiowej
      • Nowotwór złośliwy inny niż RCC w wywiadzie w okresie 2 lat poprzedzających fazę przesiewową, z wyłączeniem nowotworów zaliczanych do grupy niskiego ryzyka przerzutów lub zgonu (np. wskaźnik 5-letniego OS > 90%)
      • Podanie żywej, atenuowanej szczepionki w okresie 4 tygodni przed randomizacją lub prognozowana konieczność podania takiej żywej, atenuowanej szczepionki w okresie badania 
      • Aktywna gruźlica (TB)
      • Ciężkie zakażenie w okresie 4 tygodni poprzedzających rozpoczęcie badanego leczenia
      • Przyjmowanie doustnych lub dożylnych antybiotyków w celach terapeutycznych w ciągu 2 tygodni poprzedzających rozpoczęcie badanego leczenia 

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz