Co to jest rak trzonu macicy?
Macica jest narządem o gruszkowatym kształcie, w którym kobieta w ciąży nosi dziecko. Rak trzonu macicy (nazywany również rakiem endometrium) to nowotwór rozwijający się w błonie śluzowej wyściełającej jamę macicy, zwanej „endometrium”.
Rak trzonu macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. W 2018 r. rozpoznano go u ponad 380 tys. pacjentek. Rozwija się głównie u kobiet po menopauzie, przy czym najczęściej rozpoznaje się go po 40 roku życia.
Jakie są czynniki ryzyka raka trzonu macicy?
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego rak trzonu macicy rozwija się u niektórych kobiet. Istnieją jednak pewne czynniki, o których wiadomo, że zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się tej choroby, zwane „czynnikami ryzyka”. Występowanie czynnika ryzyka u kobiety nie oznacza, że choroba na pewno się u niej rozwinie. Do czynników ryzyka raka trzonu macicy należą m.in.:
Jakie są objawy raka trzonu macicy?
Najczęstszym objawem raka trzonu macicy są nietypowe krwawienia z pochwy. Wszelkie krwawienia z pochwy są nietypowe u kobiet, które przebyły menopauzę, natomiast u kobiet przed menopauzą mogą występować bardziej nasilone krwawienia lub krwawienia międzymiesiączkowe. Innymi mniej częstymi objawami, na które należy zwracać uwagę, są na przykład:
Jak się rozpoznaje raka trzonu macicy?
W przypadku podejrzenia raka trzonu macicy lekarz wykonuje najpierw badanie fizykalne, a następnie kieruje pacjentkę na badania diagnostyczne, które mogą obejmować:
Po potwierdzeniu rozpoznania mogą zostać zlecone badania obrazowe (np. metodą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, pozwalające na uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza organizmu) lub prześwietlenie klatki piersiowej, aby pomóc lekarzom w ustaleniu rodzaju, stadium zaawansowania i stopnia złośliwości raka trzonu macicy (więcej informacji na ten temat podano poniżej).
Jakie są rodzaje raka trzonu macicy?
Istnieje wiele różnych rodzajów raka trzonu macicy, jednak najczęstszym jest gruczolakorak (stanowi on 95 na 100 przypadków tego nowotworu). Gruczolakorak oznacza, że nowotwór wywodzi się z gruczołów błony śluzowej wyściełającej macicę. Rak trzonu macicy badany pod mikroskopem może się bardzo różnić wyglądem u różnych pacjentek, w związku z czym lekarze niekiedy dzielą go na 2 następujące typy:
Jakie są stadia zaawansowania raka trzonu macicy?
Stadium zaawansowania nowotworu trzonu macicy opisuje, gdzie on się znajduje i jak daleko rozprzestrzenił się na pobliskie tkanki i/lub w całym organizmie.
Jakie są stopnie złośliwości raka trzonu macicy?
Stopień złośliwości raka trzonu macicy opisuje, jak szybko będzie prawdopodobnie rosnąć i rozprzestrzeniać się po organizmie.
Jakie są dostępne możliwości leczenia raka trzonu macicy?
Najczęściej stosowanymi metodami leczenia raka trzonu macicy są operacja chirurgiczna (w celu usunięcia jak największej ilości tkanki nowotworowej), radioterapia i chemioterapia (mające na celu zabicie komórek nowotworowych). Leczenie różni się w zależności od rodzaju, stadium zaawansowania i stopnia złośliwości nowotworu, przy czym w różnych krajach są zatwierdzone trochę inne zasady postępowania.
Operacja chirurgiczna
W trakcie operacji chirurgicznej chirurdzy starają się usunąć jak najwięcej tkanki nowotworowej, aby zapewnić jak najlepsze rokowanie i zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu raka po leczeniu. Może to obejmować usunięcie niektórych narządów rozrodczych, w tym jajników, jajowodów, macicy i szyjki macicy. W przypadku rozsiewu nowotworu sprawdzą oni również możliwość usunięcia jak największej ilości tkanki nowotworowej również z tych narządów.
Radioterapia
Po operacji może zostać zastosowana radioterapia w celu zabicia wszelkich pozostałych komórek nowotworowych, których nie udało się usunąć w trakcie operacji. Radioterapia może mieć charakter zewnętrzny (źródło promieniowania znajduje się na zewnątrz ciała) lub wewnętrzny (źródło promieniowania jest wprowadzane do organizmu).
Chemioterapia
Chemioterapia polega na podawaniu leków, które mają powstrzymać wzrost komórek nowotworowych. Niekiedy chemioterapia jest podawana razem z radioterapią, co pozwala uzyskać lepsze efekty. Nazywa się to chemioradioterapią. Chemioterapia może polegać na podawaniu zestawu różnych leków, ponieważ czasem lepiej to działa niż podanie pojedynczego leku. Chemioterapia jest podawana w postaci kroplówki dożylnej, która trwa kilka godzin. Wymaga to regularnego zgłaszania się do szpitala lub poradni, przy czym o dokładnych terminach wizyt decyduje lekarz.
Terapia hormonalna
W zależności od rodzaju raka trzonu macicy lekarz może zlecić leczenie hormonalne. Pomaga ono spowolnić lub zatrzymać rozrost komórek nowotworowych poprzez wyeliminowanie lub obniżenie stężenia pewnych hormonów w organizmie.
Obecnie są opracowywane nowe metody leczenia raka trzonu macicy. Są prowadzone badania kliniczne oceniające nowe leki i porównujące je z tymi, które są dostępne i aktualnie stosowane. Osoby zainteresowane tematyką badań klinicznych lub wzięciem udziału w takim badaniu prosimy o kontakt z lekarzem lub zapraszamy na stronę dotyczącą badań klinicznych na platformie Roche Wiedza Pacjenta (https://wiedzapacjenta.roche.pl/pl/faq/what-is-a-clinical-trial.html).
Jakie jest rokowanie u osoby z rakiem trzonu macicy?
Rokowanie w raku trzonu macicy zależy od jego rodzaju, stadium zaawansowania i stopnia złośliwości w chwili rozpoznania. Informację na temat rokowania w indywidualnym przypadku można uzyskać od lekarza.
Przygotowane na podstawie ogólnodostępnych treści, aktualnych na dzień tworzenia materiałów.