Badanie kliniczne mające na celu porównanie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania giredestrantu w skojarzeniu z pertuzumabem i trastuzumabem w porównaniu z pertuzumabem i trastuzumabem w połączeniu z terapią hormonalną lub bez takiej terapii u osób z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi, HER2 dodatnim i dodatnim receptorem estrogenowych.

Randomizowane, prowadzone metodą otwartej próby, badanie fazy III oceniające skuteczność i bezpieczeństwo giredestrantu w połączeniu z Phesgo w porównaniu z Phesgo po leczeniu indukcyjnym Phesgo i taksanami, u nieleczonych wcześniej pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi z dodatnią ekspresją HER2 oraz dodatnią ekspresją receptora estrogenowego.

  • Nowotwór
  • Nowotwór piersi
  • Locally Advanced or Metastatic Breast Cancer
  • HER2-dodatni rak sutka
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Gdynia
  • Konin
  • Koszalin
  • Piła
  • Poznań
  • Rzeszów
  • Warszawa
Identyfikator badania:

NCT05296798 2022-500014-26-00 WO43571

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy III Phase
      NCT05296798,WO43571,2022-500014-26-00 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥18 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego potrzebne jest badanie kliniczne heredERA?

      Rak piersi to choroba, w której komórki nowotworowe powstają w tkance piersi. Rak piersi może czasami zostać rozpoznany jako „lokalnie zaawansowany, nieoperacyjny” (rak rozprzestrzenił się poza obszar piersi, nie można go usunąć chirurgicznie, ale nie rozprzestrzenił się jeszcze do innych części ciała) lub „przerzutowy” (rak rozprzestrzenił się do innych części ciała). Bardziej skuteczne leczenie raka piersi staje się niezbędne w przypadku raka miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego.

      Komórki raka piersi mogą wykazywać nadekspresję na markery „HER2” i „ER” Pierwszą linią standardowego leczeniu u pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi z dodatnią ekspresją receptora HER2 i ER jest stosowanie pertuzumabu i trastuzumabu (P+T) oraz około sześciu serii chemioterapii (z zastosowaniem docetakselu lub paklitakselu) – zwanej „terapią indukcyjną” Celem leczenia indukcyjnego jest zniszczenie jak największej liczby komórek nowotworowych. Po leczeniu indukcyjnym następuje regularne leczenie schematem P + T z terapią hormonalną (taką jak tamoksyfen lub letrozol) lub bez niej w celu zapobiegania lub spowolnienia wzrostu komórek nowotworowych – znane jako „leczenie podtrzymujące”. Leczenie schematem P + T można podawać we wlewie (do żyły) lub w pojedynczym wstrzyknięciu (pod skórę). 

      Włączenie do leczenia podtrzymującego spowalniającego wzrost komórek nowotworowych z ekspresją receptora estrogenowego leku o nazwie giredestrant może poprawić wyniki leczenia u osób z HER2-dodatnim rakiem piersi z ekspresją receptora estrogenowego. Giredestrant jest lekiem eksperymentalnym, co oznacza, że organy opieki zdrowotnej nie zatwierdziły go do leczenia raka piersi. Celem tego badania klinicznego jest porównanie skutków, pozytywnych lub negatywnych, terapii giredestrantem z zastosowaniem schematu P + T w porównaniu ze skojarzoną terapią P + T, z zastosowaniem lub bez terapii hormonalnej, u osób z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym HER2-dodatnim rakiem piersi z dodatnim statusem receptora ER. 

      2. Na czym polega badanie kliniczne heredERA?

      Do tego badania klinicznego włączane są osoby z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym lub przerzutowym, HER2-dodatnim rakiem piersi z dodatnią ekspresją receptora ER. W tym badaniu mogą uczestniczyć osoby, które nie były jeszcze leczone z powodu choroby zaawansowanej lub przerzutowej. Osoby biorące udział w tym badaniu klinicznym (uczestnicy badania) otrzymują w ramach badania klinicznego leczenie P + T oraz docetaksel lub paklitaksel jako standardowe leczenie indukcyjne, a następnie leczenie podtrzymujące z zastosowaniem giredestrantu i P + T lub standardowe leczenie podtrzymujące (P + T z terapią hormonalną lub bez niej), tak długo, jak długo może im to pomóc. Wizyty u lekarza prowadzącego badanie kliniczne będą się odbywać co 3 tygodnie. Podczas wizyt w szpitalu sprawdzimy między innymi, jak uczestnicy reagują na leczenie i czy wystąpiły u nich działania niepożądane. Po przyjęciu ostatniej dawki leczenia uczestnicy przyjdą do ośrodka miesiąc później, a następnie będą przychodzić na wizyty co 3 miesiące tak długo, jak długo wyrażą na to zgodę. Całkowity czas udziału w badaniu klinicznym będzie zależał od odpowiedzi uczestnika na leczenie i może wynosić do około 7 lat. Uczestnicy mogą w dowolnym momencie przerwać leczenie i opuścić badanie kliniczne.

      3. Jakie są główne punkty końcowe badania klinicznego heredERA?

      Głównym punktem końcowym badania klinicznego (głównym wynikiem mierzonym w celu sprawdzenia, czy lek zadziałał) jest czas pomiędzy rozpoczęciem leczenia podtrzymującego, a nasileniem się choroby nowotworowej u pacjenta (czas przeżycia wolny od progresji choroby).

      Pozostałe punkty końcowe badania klinicznego obejmują:

      • Długość życia uczestników (całkowity czas przeżycia). 
      • Liczbę pacjentów, u których guz zmniejsza się (odsetek obiektywnej odpowiedzi) oraz czas trwania progresji choroby (czas trwania odpowiedzi)
      • Liczba pacjentów z guzem, który zaniknął, zmniejszył się lub którego wielkość nie zmieniła się przez co najmniej 6 miesięcy (wskaźnik korzyści klinicznych)
      • Zmiana od rozpoczęcia leczenia w zakresie zdolności uczestników do wykonywania codziennych czynności i ich jakości życia
      • Liczba i stopień ciężkości wszelkich skutków ubocznych

      4. Kto może wziąć udział w tym badaniu klinicznym?

      W tym badaniu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat, u których rozpoznano HER2-dodatniego, ER-dodatniego raka piersi, który jest albo miejscowo zaawansowany nieoperacyjny, albo przerzutowy. W badaniu nie mogą wziąć udziału pacjenci cierpiący na pewne inne schorzenia, takie jak choroby wątroby lub serca lub niekontrolowane zakażenia, pacjenci, którzy wcześniej otrzymywali pewne leki, takie jak fulwestrant, kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią lub planują zajść w ciążę wkrótce po zakończeniu udziału w badaniu klinicznym.

      5. Jakie leczenie będą podawane uczestnikom w ramach tego badania klinicznego?

      Jest to badanie prowadzone metodą otwartej próby co oznacza, że wszystkie zaangażowane osoby, w tym uczestnik i lekarz prowadzący badanie kliniczne, będą wiedzieć, jakie leczenie w ramach badania otrzymał uczestnik. Leczenie będzie podawane w 3-tygodniowych „cyklach” – cykl leczenia jest okresem leczenia i czasem do powrotu do zdrowia przed podaniem następnej dawki leczenia. 

      Na początku w „fazie indukcyjnej” badania wszyscy uczestnicy otrzymają 4–8 cykli (w zależności od tego, jak będą odpowiadać na leczenie) standardowego leczenia indukcyjnego w następujący sposób:

      • P + T w pojedynczym wstrzyknięciu (pod skórę) co 3 tygodnie oraz 
      • docetaksel lub paklitaksel, w postaci wlewu dożylnego 

      Następnie, podczas „fazy podtrzymującej”, stosowane będzie leczenie podtrzymujące. Leczenie podtrzymujące będzie kontynuowane do momentu wystąpienia u uczestników progresji choroby, wystąpienia niemożliwych do zaakceptowania skutków ubocznych, zakończenia badania albo podjęcia przez uczestników decyzji o przerwaniu udziału w badaniu. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na dwie grupy (jak przy rzucie monetą), z jednakowym prawdopodobieństwem umieszczenia w którejś z nich i będą otrzymywać:

      • P + T, w pojedynczym wstrzyknięciu (pod skórę) co 3 tygodnie oraz giredestrant w postaci kapsułki, którą należy połykać raz na dobę, tak długo jak to może być pomocne
      • LUB P + T w pojedynczym wstrzyknięciu (pod skórę) co 3 tygodnie, z leczeniem hormonalnym lub bez leczenia hormonalnego w postaci kapsułki, którą należy połykać raz na dobę, tak długo, jak to może pomóc

      Kobiety, które nie przeszły menopauzy i mężczyźni również otrzymają „leczenie agonistą LHRH”, które jest standardowym leczeniem mającym na celu zmniejszenie naturalnego stężenia estrogenów, jeśli otrzymają giredestrant lub terapię hormonalną.

      6. Czy z udziałem w tym badaniu klinicznym wiążą się jakieś zagrożenia lub korzyści?

      Podczas przeprowadzania badania bezpieczeństwo lub skuteczność eksperymentalnego leczenia lub stosowania mogą nie być w pełni znane. Większość badań wiąże się z pewnym ryzykiem dla uczestnika. Jednakże nie może być ono większe niż ryzyko związane z rutynową opieką medyczną lub naturalnym postępem choroby. Osoby, które chciałyby wziąć udział, zostaną poinformowane o wszelkich zagrożeniach i korzyściach płynących z udziału w badaniu klinicznym, a także o wszelkich dodatkowych zabiegach, testach lub ocenach, jakie należy przeprowadzić. Wszystkie te działania opisano w dokumencie świadomej zgody (dokumencie, który zawiera informacje potrzebne osobom do podjęcia decyzji o zgłoszeniu się na ochotnika do badania klinicznego). 

      Ryzyko związane z lekami stosowanymi w badaniu klinicznym

      Uczestnicy mogą odczuwać skutki uboczne (niepożądane działanie leku lub leczenia) spowodowane lekami stosowanymi w tym badaniu klinicznym. Skutki uboczne mogą być łagodne do ciężkich, nawet zagrażające życiu, i mogą się różnić u poszczególnych osób. Uczestnicy będą uważnie obserwowani podczas badania klinicznego. Oceny bezpieczeństwa będą regularnie prowadzone. Uczestnicy zostaną poinformowani o znanych skutkach ubocznych giredestrantu i kombinacji P + T oraz możliwych skutkach ubocznych na podstawie badań u ludzi i badań laboratoryjnych lub znajomości podobnych leków. Uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych skutkach ubocznych związanych z połykaniem kapsułek, wstrzyknięciami pod skórę (wstrzyknięcia podskórne) i infuzjami do żyły (infuzje dożylne). 

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Stan zdrowia uczestników może, choć nie musi, ulec poprawie wskutek udziału w tym badaniu klinicznym. Zgromadzone informacje mogą jednak pomóc innym osobom cierpiącym na podobne choroby w przyszłości.

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy III Faza
      NCT05296798,WO43571,2022-500014-26-00 Identyfikator badania
      Phesgo (pertuzumab, trastuzumab, and rHuPH20), (RO7198574), Giredestrant (RO7197597) Terapie
      Rak piersi z dodatnią ekspresją HER2 oraz dodatnią ekspresją receptora estrogenowego. Choroba
      Oficjalny tytuł

      Randomizowane, prowadzone metodą otwartej próby, badanie fazy III oceniające skuteczność i bezpieczeństwo giredestrantu w połączeniu z Phesgo w porównaniu z Phesgo po leczeniu indukcyjnym Phesgo i taksanami, u nieleczonych wcześniej pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi z dodatnią ekspresją HER2 oraz dodatnią ekspresją receptora estrogenowego.

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥18 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Uczestnicy, którzy są zdolni do wyrażenia pisemnej świadomej zgody, jak opisano w załączniku 1, co obejmuje przestrzeganie wymagań i ograniczeń wymienionych w formularzu świadomej zgody i w niniejszym protokole 
      • Uczestnicy w wieku >18 lat w chwili podpisywania formularza świadomej zgody 
      • Gruczolakorak piersi potwierdzony i udokumentowany histologicznie lub cytologicznie, o charakterze przerzutowym lub zaawansowanym miejscowo, który nie kwalifikuje się do radykalnej resekcji 
      • HER2-dodatni zaawansowany rak piersi, co zostało potwierdzone przez laboratorium centralne przed włączeniem pacjenta do badania Status HER2-dodatni zostanie określony na podstawie obecności ogniska pierwotnego lub przerzutowego oraz zdefiniowany jako wynik 3+ w badaniu IHC i/lub wynik dodatni w badaniu z amplifikacją HER2 metodą hybrydyzacji in situ (ISH) ze stosunkiem liczby kopii genu HER2 do liczby sygnałów kopii chromosomu 17 wynoszącym ≥2 
      • Zaawansowany rak piersi z ekspresją receptorów estrogenowych (ER), co zostało potwierdzone przed włączeniem pacjenta do badania przez laboratorium centralne według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) i Kolegium Patologów Amerykańskich (CAP) Status ER-dodatni zostanie ustalony w odniesieniu do tego samego ogniska, które zostało wykorzystane do ustalenia statusu HER2-dodatniego, i zostanie zdefiniowany jako guz pierwotny lub przerzutowy z dodatnim wybarwieniem na obecność ER >1% komórek nowotworowych. Dostępność niedawno pobranej i reprezentatywnej próbki tkanki guza (tj. archiwalnej próbki tkankowej w postaci bloczka tkankowego utrwalonego w formalinie i zatopionego w parafinie [preferowany] lub 20 preparatów histologicznych zawierających niebarwione, świeżo wykonane seryjne skrawki), z dołączonym raportem z badania patologicznego niezawierającym danych umożliwiających identyfikację pacjenta, a także, w miarę możliwości, próbki tkanki pobranej z ogniska przerzutowego nowotworu (zob. punkt 4.5.7 i instrukcja laboratoryjna). Wymagane jest minimum 20 preparatów histologicznych, jednak liczba 14-19 jest akceptowalna, chociaż tylko w wyjątkowych przypadkach, pod warunkiem spełnienia innych kryteriów kwalifikacyjnych i po konsultacji z monitorem medycznym. Nie akceptuje się preparatów uzyskanych drogą biopsji cienkoigłowej (definiowanych jako preparaty uniemożliwiające zachowanie architektury tkanki oraz pozwalające na uzyskanie zawiesiny komórek i/lub rozmazów).
      Kryteria wyłączenia
      • Wcześniejsze systemowe niehormonalne leczenie przeciwnowotworowe z powodu przerzutowego lub zaawansowanego miejscowo nowotworu. Dopuszczalne jest wcześniejsze zastosowanie maksymalnie jednej linii jednolekowej terapii hormonalnej z powodu zaawansowanego nowotworu. 
      • Wcześniejsze leczenie lekiem z grupy SERD, z wyjątkiem fulwestrantu, jeśli leczenie fulwestrantem zakończono co najmniej 28 dni przed rozpoczęciem badanego leczenia 
      • Wcześniejsze leczenie zarejestrowanymi lub badanymi lekami anty-HER2 z powodu raka piersi w dowolnym stopniu zaawansowania, z wyjątkiem terapii neoadiuwantowej lub adiuwantowej trastuzumabem, pertuzumabem, ado-trastuzumabem emtanzyny i neratynibem. Progresja choroby w trakcie leczenia adiuwantowego trastuzumabem z pertuzumabem lub bez bądź też ado-trastuzumabem emtanzyny lub w ciągu 6 miesięcy od zakończenia ich otrzymywania. 
      • Ustąpienie wszystkich ostrych objawów toksyczności wcześniejszej terapii przeciwnowotworowej lub zabiegów chirurgicznych do ≤1 stopnia wg NCI CTCAE wer. 5.0 (z wyjątkiem łysienia, neuropatii obwodowej ≤2 stopnia lub innych objawów toksyczności, które w ocenie badacza nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjenta) 
      • Długotrwała toksyczność hematologiczna stopnia 2 lub wyższego (NCI-CTC, wersja 4.0) po wcześniejszej terapii adiuwantowej lub neoadiuwantowej.
      • Stwierdzone aktywne, nieopanowane lub objawowe przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego (OUN), nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zajęcie przez nowotwór opon miękkich. Pacjenci z przerzutami do OUN lub uciskiem rdzenia kręgowego w wywiadzie kwalifikują się do udziału w badaniu, jeśli zostali poddani radykalnemu leczeniu miejscowemu (np. radioterapii, zabiegowi chirurgicznemu) i są stabilni klinicznie oraz nie stosują leków przeciwdrgawkowych ani kortykosteroidów od co najmniej 2 tygodni przed randomizacją.

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz