Badanie kliniczne porównujące działanie basmisanilu z placebo u dzieci z zespołem Dup15q.

Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane za pomocą placebo badanie kliniczne II fazy, prowadzone w dwóch równoległych grupach, oceniające bezpieczeństwo, skuteczność oraz farmakodynamikę 52-tygodniowego leczenia basmisanilem u pacjentów w wieku 2 do 14 lat z zespołem DUP15Q , z możliwością kontynuacji leczenia przez kolejne dwa lata w ramach otwartej próby.

  • Zaburzenia neurorozwojowe
  • Zespół Dup15q
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Zakończone

To badanie jest prowadzone w
Miejscowość
  • Poznań
Identyfikator badania:

NCT05307679 BP42992

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy II Phase
      NCT05307679,BP42992 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥2 Years & ≤ 14 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      Dlaczego badanie kliniczne Quindecim jest potrzebne?

      Zespół Dup15q to rzadkie zaburzenie rozwojowe układu nerwowego o podłożu genetycznym (co oznacza, że jest wywoływane przez zmianę w sekwencji DNA). W tym zaburzeniu występują dodatkowe kopie pewnej części DNA dziecka (chromosomu 15). Może to wywoływać takie objawy, jak zmniejszone napięcie mięśni szkieletowych (hipotonia), napady padaczkowe (padaczka), opóźnienie zdolności myślenia, uczenia się i zapamiętywania (opóźnienia poznawcze), opóźnienie rozwoju kontroli mięśni (opóźnienia ruchowe) oraz trudności z porozumiewaniem się i rozumieniem tego, co ludzie myślą i czują (zaburzenia ze spektrum autyzmu). Objawy znacznie się różnią u poszczególnych dzieci. 

      Basmisanil jest obecnie oceniany w badaniach jako lek do stosowania w terapii zespołu Dup15q. Celem tego badania klinicznego jest określenie działania basmisanilu (zarówno korzystnego, jak i niekorzystnego) pod względem języka, umiejętności społecznych i zdolności do wykonywania codziennych czynności wśród dzieci z zespołem Dup15q w porównaniu z placebo.

       

      Na czym polega badanie kliniczne Quindecim?

      Do tego badania klinicznego rekrutowane są dzieci w wieku od 2 do 11 lat, u których rozpoznano zespół Dup15q. 

      Celem tego badania klinicznego jest porównanie korzystnych i niekorzystnych skutków stosowania basmisanilu oraz preparatu niezawierającego substancji czynnych (placebo) u dzieci z zespołem Dup15q. Uczestnicy tego badania klinicznego będą otrzymywać basmisanil albo placebo. 

      Badane leczenie basmisanilem LUB placebo będzie podawane dwa razy na dobę w dniu 1, a następnie trzy razy na dobę każdego dnia przez okres 52 tygodni. W różnych punktach czasowych w trakcie całego badania będą się odbywały wizyty u lekarza prowadzącego badanie. Wizyty mogą odbywać się w ośrodku lub w przypadku niektórych wizyt pielęgniarka może pojawić się w domu pacjenta (wizyta domowa); będzie to zależało od przepisów obowiązujących w kraju uczestnika. Pacjenci zgłoszą się do ośrodka dwa dni z rzędu w dniu 1 i 2. Następnie do zakończenia badania klinicznego odbędzie się sześć dodatkowych wizyt. Te wizyty będą obejmować ocenę tego, jak uczestnik reaguje na leczenie, a także ocenę pod kątem ewentualnych działań niepożądanych.

      Cztery tygodnie po tym, jak uczestnicy ukończą 52 tygodnie leczenia, odbędzie się wizyta kontrolna. Łączny czas udziału pacjentów w badaniu będzie wynosił około 14 miesięcy. Opiekunowie mogą w dowolnym momencie przerwać badane leczenie, a także przerwać udział pacjenta w badaniu.

       

      Jakie są główne punkty końcowe w badaniu klinicznym Quindecim?

      Głównym punktem końcowym badania klinicznego (głównym wynikiem mierzonym w badaniu, który pozwoli sprawdzić czy lek zadziałał) jest określenie działania basmisanilu pod względem języka, umiejętności społecznych i zdolności do wykonywania codziennych czynności.

      Inne punkty końcowe badania klinicznego obejmują ocenę wpływu basmisanilu na aktywność lub ruch (funkcje motoryczne), zdolność do uczenia się i zapamiętywania (funkcje poznawcze), określenie tego, w jaki sposób organizm przetwarza basmisanil, a także ocenę liczby i nasilenia ewentualnych działań niepożądanych, które wystąpią u dzieci z zespołem Dup15q w trakcie leczenia.

       

      Kto może wziąć udział w tym badaniu klinicznym?

      Do udziału w tym badaniu mogą kwalifikować się osoby, które są w wieku 2–11 lat i u których udokumentowano obecność dodatkowych kopii pewnej części chromosomu 15. Dzieci, które chcą uczestniczyć w tym badaniu, muszą mieć opiekuna (takiego jak rodzic, opiekun medyczny lub przedstawiciel ustawowy w wieku co najmniej 18 lat) przez cały okres badania.

      Pacjenci mogą nie kwalifikować się do udziału w tym badaniu, jeżeli cierpią na pewne inne choroby lub jeśli otrzymywali w przeszłości określone leki. Lekarz prowadzący badanie sprawdzi, czy potencjalni uczestnicy spełniają kryteria udziału w badaniu.

       

      Jakie leczenie będą otrzymywać uczestnicy tego badania klinicznego?

      Pacjenci włączeni do tego badania klinicznego zostaną losowo (tak jak przy rzucie monetą) przydzieleni do jednej z dwóch grup i będą otrzymywać:

      • Basmisanil w postaci granulatu (pakowany w saszetkę) do połknięcia z miękkim pokarmem dwa razy na dobę w dniu 1, a następnie począwszy od dnia 2 trzy razy na dobę każdego dnia przez 52 tygodnie 

      • LUB placebo w postaci granulatu (pakowane w saszetkę) do połknięcia z miękkim pokarmem dwa razy na dobę w dniu 1, a następnie począwszy od dnia 2 trzy razy na dobę każdego dnia przez 52 tygodnie

      Prawdopodobieństwo otrzymania basmisanilu wyniesie 2 do 3 (66%). 

      W tym badaniu w grupie kontrolnej stosuje się placebo. Oznacza to, że jedna z grup otrzyma preparat bez substancji czynnych (tak zwane placebo). Placebo wygląda tak samo jak lek oceniany w badaniu. Porównanie wyników uzyskanych w różnych grupach pomaga badaczom określić, czy zaobserwowane u uczestników zmiany są wynikiem działania leku, czy też są przypadkowe. 

      To badanie jest prowadzone z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, co oznacza, że ani uczestnik, ani lekarz prowadzący badanie nie może wybrać ani poznać grupy leczenia, do której uczestnik został przydzielony. Ta informacja jest udostępniania dopiero po zakończeniu badania. Takie podejście pomaga uniknąć stronniczości i oczekiwań dotyczących przebiegu badania. Gdyby jednak bezpieczeństwo uczestnika było zagrożone, lekarz prowadzący badanie kliniczne może się dowiedzieć, w której jest on grupie. 

      Czy udział w tym badaniu klinicznym wiąże się z jakimiś zagrożeniami lub korzyściami?

      Bezpieczeństwo lub efektywność tego eksperymentalnego leczenia bądź eksperymentalnego zastosowania leku mogą nie być w pełni znane w czasie badania. Większość badań klinicznych wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla uczestników, chociaż mogą one nie być większe niż ryzyko związane z rutynową opieką medyczną lub z naturalnym przebiegiem danej choroby. Potencjalni uczestnicy zostaną poinformowani o zagrożeniach i korzyściach związanych z udziałem w tym badaniu, a także o wszelkich dodatkowych procedurach/zabiegach, badaniach diagnostycznych lub ocenach, które będą wymagane w tym badaniu. Wszystkie te kwestie zostaną opisane w dokumencie świadomej zgody (jest to dokument zawierający informacje, które są niezbędne do podjęcia decyzji o udziale w badaniu klinicznym). Potencjalny uczestnik badania powinien omówić te informacje z członkami zespołu badawczego oraz ze swoim zwykłym lekarzem. Każda osoba zainteresowana udziałem w badaniu klinicznym powinna uzyskać jak najwięcej informacji na temat tego badania i śmiało zadawać członkom zespołu badawczego wszelkie pytania na temat badania, jakie się jej nasuną.

       

      Zagrożenia związane z badaniem klinicznym 

      U uczestników badania mogą wystąpić działania niepożądane (są to niechciane działania leku lub leczenia) wywołane przez lek stosowany w tym badaniu klinicznym. Działania niepożądane mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, a nawet mogą zagrażać życiu; mogą one też różnić się u poszczególnych osób. 

       

      Basmisanil 

      Potencjalni uczestnicy badania zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych basmisanilu, a w razie potrzeby także o jego potencjalnych działaniach niepożądanych określonych na podstawie badań u ludzi, badań laboratoryjnych lub informacji na temat podobnych leków.

      Basmisanil będzie podawany w postaci granulatu do połknięcia z jogurtem, musem jabłkowym lub puddingiem. Uczestnicy badania zostaną poinformowani o wszystkich znanych działaniach niepożądanych podania doustnego.

       

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Stan zdrowia uczestników może, choć nie musi, ulec poprawie wskutek udziału w tym badaniu klinicznym, jednak zgromadzone informacje mogą pomóc innym osobom z podobnymi chorobami w przyszłości.

       

      Więcej informacji na temat tego badania klinicznego można znaleźć w zakładce „Dla eksperta” na odpowiedniej stronie „Dla pacjentów” lub po kliknięciu na podany link do strony ClinicalTrials.gov

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy II Faza
      NCT05307679,BP42992 Identyfikator badania
      Basmisanil RO5186582 Terapie
      Zespół DUP15Q Choroba
      Oficjalny tytuł

      Randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane za pomocą placebo badanie kliniczne II fazy, prowadzone w dwóch równoległych grupach, oceniające bezpieczeństwo, skuteczność oraz farmakodynamikę 52-tygodniowego leczenia basmisanilem u pacjentów w wieku 2 do 14 lat z zespołem DUP15Q , z możliwością kontynuacji leczenia przez kolejne dwa lata w ramach otwartej próby.

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥2 Lata & ≤ 14 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Udokumentowana duplikacja (3 kopie) lub triplikacja (4 kopie) matczynego regionu chromosomu 15q11.2-q13.1, w tym region krytyczny zespołu Pradera i Williego/Angelmana zdefiniowany jako segment [BP2-BP3].
      • Łączny wynik w skali ogólnej oceny klinicznej nasilenia objawów zespołu Dup15q (Dup15q CGI-S) ≥4 (choroba o nasileniu przynajmniej umiarkowanym).
      • Masa ciała równa trzeciemu percentylowi lub większa od trzeciego percentyla dla danego wieku.
      • Uczestnik posiada rodzica, opiekuna lub przedstawiciela ustawowego (dalej: „opiekun”) w wieku co najmniej 18 lat, który biegle włada językiem stosowanym w ośrodku oraz jest w stanie i chce wyrazić pisemną świadomą zgodę na udział w badaniu, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Konferencji ds. Harmonizacji (ICH) oraz lokalnymi przepisami.
      • Opiekun uczestnika musi mieszkać z uczestnikiem i w opinii badacza być zdolny i gotowy do wiarygodnej oceny bieżącego stanu uczestnika, towarzyszyć uczestnikowi we wszystkich wizytach w ośrodku oraz zapewnić przestrzeganie zasad leczenia w trakcie trwania badania. Opiekun musi również być zdolny i gotowy do przeprowadzania ocen opiekunów, a personel ośrodka badawczego musi mieć możliwość skontaktowania się telefonicznego lub przez e-mail z opiekunem w razie takiej konieczności.
      Kryteria wyłączenia
      • Niekontrolowana padaczka podczas oceny przesiewowej (zdefiniowana w protokole badania).
      • Chłoniak, białaczka lub jakikolwiek nowotwór złośliwy w ciągu ostatnich 5 lat, z wyjątkiem raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego skóry, który został wycięty i nie wykazuje cech choroby przerzutowej od 3 lat.
      • Wcześniej stosowane leki powinny być przyjmowane w stałym schemacie (lub w stałej częstotliwości) przez co najmniej 6 tygodni, a w przypadku leczenia przeciwpadaczkowego przez co najmniej 8 tygodni przed oceną przesiewową.
      • Uczestnictwo w badaniu obejmującym podawanie badanego produktu w ciągu jednego miesiąca lub w okresie 6-krotnego okresu półtrwania w fazie eliminacji, w zależności od tego, który z tych okresów jest dłuższy, przed podaniem leku w ramach badania.
      • Rozpoznane aktywne lub niekontrolowane zakażenia bakteryjne, wirusowe lub inne zakażenia (z wyłączeniem grzybicy paznokci), bądź jakikolwiek poważny epizod zakażenia lub hospitalizacji (w odniesieniu do momentu zakończenia kursu antybiotykoterapii) w okresie 6 tygodni przed rozpoczęciem podawania badanego leku.

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz