WIELOOŚRODKOWE, RANDOMIZOWANE, BADANIE FAZY IIA PROWADZONE METODĄ PODWÓJNIE ŚLEPEJ PRÓBY W GRUPACH RÓWNOLEGŁYCH, Z KONTROLĄ PLACEBO, MAJĄCE NA CELU OCENĘ BEZPIECZEŃSTWA, TOLERANCJI, ORAZ WPŁYWU RÓŻNYCH DAWEK PRODUKTU BADANEGO RO7269162, PODAWANEGO DOUSTNIE RAZ NA DOBĘ, NA AMYLOIDOWE I NIEAMYLOIDOWE BIOMARKERY U PACJENTÓW Z RYZYKIEM ROZWOJU CHOROBY ALZHEIMERA LUB W FAZIE PRODROMALNEJ CHOROBY

  • Choroba neurodegeneracyjna
  • Choroba Alzheimera (AD)
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Białystok
  • Katowice
  • Kraków
  • Sopot
  • Szczecin
  • therapeutica
  • Warszawa
  • Wrocław
Identyfikator badania:

NCT06402838 2023-506183-13-00 BP44745

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      Do tego badania klinicznego rekrutowane są osoby, zagrożone chorobą Alzheimera, które mają złogi beta-amyloidu, ale nie mają jeszcze objawów klinicznych lub mają zdiagnozowane łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. W badaniu mogą wziąć udział osoby, które mają określony poziom blaszek beta-amyloidu w mózgu wykazany za pomocą badania PET (pozytonowej tomografii emisyjnej). Jest to technika obrazowania, podczas której uczestnik badania ma wstrzykiwany znacznik w celu uwidocznienia określonych procesów patologicznych w mózgu. Osoby biorące udział w tym badaniu klinicznym (uczestnicy badania) będą otrzymywać lek RO7269162 lub placebo przez okres do około 1,5 roku. Zespół zajmujący się badaniem klinicznym będzie spotykał się z uczestnikami badania co 3 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące, a następnie co 6 tygodni aż do zakończenia badania. Wizyty w ośrodku będą obejmować kontrole mające na celu sprawdzenie reakcji uczestnika na leczenie oraz ewentualnych skutków ubocznych. Całkowity czas udziału w badaniu klinicznym wyniesie 90 tygodni.

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 2 Phase
      NCT06402838, BP44745, 2023-506183-13-00 Trial Identifier
      Wszyscy Płeć
      ≥60 lat & ≤ 85 lat Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego potrzebne jest badanie kliniczne GABRIELLA?

      Choroba Alzheimera (AD) jest chorobą spowodowaną zmianami w mózgu. Może wpływać na pamięć, zachowanie, umiejętność rozwiązywania problemów i codzienne czynności. Choroba Alzheimera jest wywoływana przez zmiany w mózgu, które mogą wystąpić nawet 20 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Uważa się, że wywołują ją zmiany w dwóch białkach: beta-amyloidzie i białku tau. Płytki (nagromadzenie beta-amyloidu) i złogi (skręcone włókna białka tau) są głównymi przyczynami uszkodzenia komórek nerwowych. Te dwa białka są obecnie głównym przedmiotem zainteresowania wielu naukowców, których celem jest znalezienie terapii potencjalnie spowalniającej lub zatrzymującej chorobę Alzheimera. U osób z chorobą Alzheimera uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu z czasem ulega pogorszeniu, co wpływa na ich zdolność do samodzielnego życia. Faza prodromalna choroby Alzheimera, nazywana także łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych (z ang. mild cognitive impairment - MCI) związanym z chorobą Alzheimera, to stadium, w którym osoba zaczyna mieć problemy z pamięcią lub innymi funkcjami umysłowymi, ale może nadal wykonywać większość czynności, które wcześniej wykonywała, takich jak praca.U osób w tym stadium choroby istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju demencji, najcięższego stadium choroby Alzheimera..

      Aktualnie stosowane metody leczenia pozwalają złagodzić objawy choroby, ale obecnie nie można jej wyleczyć. W niektórych krajach do leczenia choroby Alzheimera zarejestrowano leki z grupy przeciwciał - zmniejszają one ilość beta-amyloidu, pomagając układowi odpornościowemu organizmu w jego usuwaniu. Spowalnia to progresję choroby, która w innym przypadku może prowadzić do utraty pamięci i trudności z myśleniem.

      RO7269162 jest lekiem, który wpływa na sposób wytwarzania beta-amyloidu, co może oznaczać mniej płytek w mózgu i spowolnić rozwój choroby. RO7269162 jest lekiem eksperymentalnym, co oznacza, że nie został zatwierdzony do leczenia choroby Alzheimera przez odpowiedni urząd.

      Celem tego badania klinicznego jest porównanie efektów działania RO7269162, dobrych lub złych, z substancją niezawierającą substancji czynnych (zwaną również placebo) u osób z chorobą Alzheimera.

      2. Na czym polega badanie kliniczne GABRIELLA?

      Do tego badania klinicznego rekrutowane są osoby, u których występuje ryzyko rozwoju choroby Alzheimera – gromadzi się u nich beta-amyloid, ale nie występują objawy kliniczne lub rozpoznano u nich prodromalne stadium choroby. W badaniu mogą wziąć udział osoby, u których stwierdzono określony poziom płytek (beta-amyloidu) w mózgu za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), techniki obrazowania diagnostycznego wykorzystywanej do wizualizacji aktywności mózgu. Osoby, które wezmą udział w tym badaniu klinicznym (uczestnicy), będą otrzymywać RO7269162 LUB placebo przez maksymalnie około 1 i pół roku. Zespół prowadzący badanie kliniczne będzie się z nimi spotykać co 3 tygodnie w ciągu pierwszych 3 miesięcy, a następnie co 6 tygodni do zakończenia badania. Podczas takich wizyt w ośrodku sprawdzimy między innymi, jak uczestnicy reagują na leczenie i czy wystąpiły u nich działania niepożądane. Całkowity czas udziału w badaniu klinicznym wyniesie 1 i pół roku. Uczestnicy mogą w dowolnym momencie przerwać leczenie i opuścić badanie kliniczne.

      3. Jakie są główne punkty końcowe badania klinicznego GABRIELLA?

      Głównymi punktami końcowymi badania klinicznego (głównymi wynikami mierzonymi w badaniu w celu oceny bezpieczeństwa stosowania leku i jego skuteczności) jest liczba i nasilenie wszelkich działań niepożądanych oraz zmian w ilości amyloidu oznaczanych za pomocą PET po około półtora roku leczenia.

      Pozostałe punkty końcowe badania klinicznego obejmują:

      • Zmiany poziomów markerów we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym po półtora roku leczenia

      • Stężenia RO7269162 i jego składników (po jego rozłożeniu przez organizm) we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym

      4. Kto może wziąć udział w tym badaniu klinicznym?

      W tym badaniu mogą uczestniczyć osoby, które są zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, ale nie mają objawów klinicznych, albo rozpoznano u nich łagodne zaburzenia funkcji poznawczych związane z AD (np. prodromalne stadium choroby), są w wieku 60-85 lat i mają wskaźnik masy ciała (BMI) w zakresie 18-35 kg/m2. Uczestnicy będą także potrzebować osoby towarzyszącej, która zgodzi się na udział w badaniu i która będzie w stanie przekazać informacje na temat zdolności uczestnika do myślenia, komunikowania się i wykonywania codziennych czynności. W tym badaniu nie mogą uczestniczyć osoby, u których wystąpił udar, którego objawy są widoczne, uszkodzenie mózgu lub nowotwór. Udziału w badaniu nie mogą wziąć również osoby cierpiące na pewne inne choroby, takie jak choroby serca, płuc, wątroby lub choroby autoimmunologiczne, pewne niekontrolowane zakażenia (np. COVID-19) lub cukrzycę, ani osoby w ciąży lub karmiące piersią. Osoby, które otrzymały wcześniej RO7269162 lub inne leki eksperymentalne w okresie 1 roku lub które nie mogą zostać poddane wymaganym zabiegom w ramach badania (takim jak badania obrazowe), nie będą mogły dołączyć do badania.

      5. Jakiemu leczeniu będą poddawani uczestnicy w ramach tego badania klinicznego?

      Wszyscy uczestnicy tego badania klinicznego losowo (jak przy rzucie monetą) zostaną przypisani do jednej z dwóch grup i otrzymają:

      • RO7269162 LUB placebo, podawane w postaci tabletek (do połknięcia) codziennie przez okres do 1 i pół roku

      Uczestnicy będą mieć 75% szans na przydzielenie do grupy otrzymującej RO7269162.. Jest to badanie kliniczne z grupą kontrolną otrzymującą placebo, co oznacza, że jedna z grup otrzyma placebo, które wygląda jak badany lek, ale tak naprawdę nie zawiera żadnego leku. Na podstawie porównania wyników z różnych grup naukowcy mogą dowiedzieć się, czy zaobserwowane zmiany wynikają z działania leku, czy też występują przypadkowo.

      Jest to badanie prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, co oznacza, że ani uczestnik, ani lekarz prowadzący badanie nie mogą wybrać ani poznać grupy, do której zostanie przypisany uczestnik aż do zakończenia badania. Pomaga to uniknąć zakłóceń i wpływu oczekiwań dotyczących przebiegu badania. Lekarz prowadzący badanie kliniczne może jednak dowiedzieć się, do której grupy został przydzielony uczestnik w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa uczestnika.

      6. Czy z udziałem w tym badaniu klinicznym wiążą się jakieś zagrożenia lub korzyści?

      Bezpieczeństwo lub skuteczność eksperymentalnego leczenia mogą nie być w pełni znane podczas trwania badania. Większość badań wiąże się z pewnym ryzykiem dla uczestnika. Jednakże nie może być ono większe niż ryzyko związane z rutynową opieką medyczną lub naturalnym postępem choroby. Osoby, które chciałyby wziąć udział, zostaną poinformowane o wszelkich zagrożeniach i korzyściach płynących z udziału w badaniu klinicznym, a także o wszelkich dodatkowych zabiegach, testach lub ocenach, jakie należy przeprowadzić. Wszystkie te informacje zostaną opisane w dokumencie świadomej zgody (dokumencie, który dostarcza informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o dobrowolnym udziale w badaniu klinicznym).

      Zagrożenia związane z badanym lekiem

      U uczestników mogą wystąpić działania uboczne (niepożądany skutek leku lub leczenia) leku stosowanego w tym badaniu klinicznym. Działania niepożądane są różne u poszczególnych osób i mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, a nawet mogą zagrażać życiu. Uczestnicy będą uważnie obserwowani podczas badania klinicznego. Oceny bezpieczeństwa będą regularnie prowadzone. Uczestnicy zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych RO7269162 oraz możliwych działaniach niepożądanych zarejestrowanych w trakcie badań laboratoryjnych i badań z udziałem ludzi lub wiedzy o podobnych lekach. Uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych działaniach niepożądanych przyjmowanych tabletek.

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Stan zdrowia uczestników może, choć nie musi, ulec poprawie na skutek udziału w tym badaniu klinicznym. Zgromadzone informacje mogą jednak pomóc innym osobom z podobnymi chorobami w przyszłości.

       

      Podsumowanie badania klinicznego

      Do tego badania klinicznego rekrutowane są osoby, zagrożone chorobą Alzheimera, które mają złogi beta-amyloidu, ale nie mają jeszcze objawów klinicznych lub mają zdiagnozowane łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. W badaniu mogą wziąć udział osoby, które mają określony poziom blaszek beta-amyloidu w mózgu wykazany za pomocą badania PET (pozytonowej tomografii emisyjnej). Jest to technika obrazowania, podczas której uczestnik badania ma wstrzykiwany znacznik w celu uwidocznienia określonych procesów patologicznych w mózgu. Osoby biorące udział w tym badaniu klinicznym (uczestnicy badania) będą otrzymywać lek RO7269162 lub placebo przez okres do około 1,5 roku. Zespół zajmujący się badaniem klinicznym będzie spotykał się z uczestnikami badania co 3 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące, a następnie co 6 tygodni aż do zakończenia badania. Wizyty w ośrodku będą obejmować kontrole mające na celu sprawdzenie reakcji uczestnika na leczenie oraz ewentualnych skutków ubocznych. Całkowity czas udziału w badaniu klinicznym wyniesie 90 tygodni.

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 2 Faza
      NCT06402838, BP44745, 2023-506183-13-00 Identyfikator badania
      RO7269162, Placebo Terapie
      Choroba Alzheimera Choroba
      Oficjalny tytuł

      Wieloośrodkowe, randomizowane, badanie fazy IIa prowadzone metodą podwójnie ślepej próby w grupach równoległych, z kontrolą placebo, mające na celu ocenę bezpieczeństwa, tolerancji, oraz wpływu różnych dawek produktu badanego RO7269162, podawanego doustnie raz na dobę, na amyloidowe i nieamyloidowe biomarkery u pacjentów z ryzykiem rozwoju Choroby Alzheimera lub w fazie prodromalnej choroby

      Kryteria kwalifikacji

      Wszyscy Płeć
      ≥60 lat & ≤ 85 lat Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Wskaźnik masy ciała (BMI) od 18 do 35 kg/m2 włącznie, w momencie oceny przesiewowej.

      • U uczestników nie występują żadne zaburzenia poznawcze lub rozpoznano u nich łagodne zaburzenia poznawcze (MCI) związane z Chorobą Alzheimera, ocenione według wytycznych diagnostycznych ChA autorstwa grup roboczych NIA–AA, i/lub zgodnie ze zaktualizowanymi ramami badawczymi NIA-AA.

      • Ocena 0 lub 0,5 punktu w klinicznej skali oceny otępienia CDR-GS (Clinical Dementia Rating-Global Score).

      • Obecność złogów amyloidowych w badaniach obrazowych PET, przy wartości odcięcia ≥24 jednostek CL.

      • Możliwość wytypowania osoby (zwanej „partnerem w badaniu” w protokole badania), która:

         

        1. utrzymuje częsty i wystarczająco bliski kontakt z uczestnikiem badania (np. co najmniej dwa razy w tygodniu – osobiście, przez telefon, rozmowy wideo, e-mail lub inne środki elektroniczne), wyraża gotowość i dysponuje możliwościami, by przekazywać informacje na temat zdolności poznawczych i zdolności funkcjonalnych uczestnika badania, podpisze formularz świadomej zgody na udział w badaniu jako partner uczestnika badania, a jej własne zdolności poznawcze umożliwiają jej dokładnie relacjonowanie stanu zdolności poznawczych i funkcjonalnych uczestnika badania; 

        2. jest w na tyle dobrym stanie zdrowia, że z dużym prawdopodobieństwem będzie w stanie utrzymywać stały poziom interakcji z uczestnikiem oraz brać udział w procedurach przewidzianych w badaniu przez cały okres badania;

        3. posługuje się biegle językiem stosowanym w badaniach i procedurach wykonywanych w ośrodku badawczym.

      • Jeżeli pacjent przyjmuje objawowe leki w terapii Choroby Alzheimera, schemat ich dawkowania musi być stały przez co najmniej osiem tygodni przed punktem początkowym (baseline) badania.

      Kryteria wyłączenia
      • Rozpoznanie w wywiadzie lub dowody przemawiające za występowaniem choroby innej niż ChA, która może wpływać na status poznawczy pacjenta

      • Występująca obecnie lub w wywiadzie, potwierdzona klinicznie ogólnoustrojowa lub zlokalizowana („strategicznie”) choroba naczyniowa, i/lub hematologiczna.

      • Występująca obecnie lub w wywiadzie, potwierdzona klinicznie przewlekła choroba nerek i/lub zaburzenia pracy wątroby.

      • Cukrzyca niewyrównana lub wyrównana w niewystarczającym stopniu.

      • Występujące obecnie lub w wywiadzie aktywne nieswoiste zapalenia jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

      • Przyjmowanie w okresie 1 roku przed baseline dowolnej immunoterapii pasywnej (immunoglobuliny) lub innych długodziałających leków biologicznych, które są obecnie w fazie badań w ramach profilaktyki lub hamowania upośledzenia zdolności poznawczych i/lub każde inne leczenie eksperymentalne w ciągu pięciu okresów półtrwania lub 16 tygodni przed oceną przesiewową, w zależności od tego, który z tych okresów jest dłuższy.

       

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz