Wieloośrodkowe, prowadzone metodą otwartej próby badanie fazy II mające na celu ocenę skuteczności, bezpieczeństwa stosowania, farmakokinetyki i farmakodynamiki satralizumabu u dzieci i młodzieży z Dystrofią Mięśniową Duchenne'a (SHIELD DMD)

  • Choroby mięśni i nerwów obwodowych
  • Dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD)
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • -od-
  • gda-sk
  • pozna-
  • Warszawa
Identyfikator badania:

NCT06450639 2024-512383-65-00 BN45398

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 2 Phase
      NCT06450639, BN45398, 2024-512383-65-00 Study Identifier
      Mężczyzna Płeć
      ≥8 lat & < 18 lat Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego to badanie jest potrzebne?

      Dystrofia mięśniowa Duchenne'a (DMD) jest chorobą genetyczną, na którą zapadają chłopcy i która powoduje osłabienie i zanik mięśni, prowadząc do trudności w poruszaniu się. DMD najpierw atakuje mięśnie kontrolujące ruch, a ostatecznie mięśnie serca i mięśnie oddechowe. DMD powoduje również osłabienie kości, dlatego u osób chorych na DMD ryzyko złamań kości jest wysokie. Obecnie powszechnie do leczenia DMD stosuje się leki zwane glikokortykoidami, jednak leki te mogą mieć wiele skutków ubocznych, m.in. dalsze osłabienie kości. Ponadto nie ma zatwierdzonych metod leczenia w szczególności przeciwdziałających problemom związanym z kośćmi w DMD.

      W tym badaniu oceniany jest lek o nazwie satralizumab (RO533787), aby sprawdzić, czy może on pomóc, jeśli chodzi o problemy związane z mięśniami i kośćmi osób chorych na DMD. Satralizumab jest lekiem eksperymentalnym stosowanym w leczeniu DMD. Oznacza to, że organy regulatorowe ds. zdrowia (takie jak Amerykańska Agencja Żywności i Leków oraz Europejska Agencja Leków) nie zatwierdziły satralizumabu do leczenia schorzeń mięśni i kości u osób z DMD.

      Celem tego badania jest ocena działania satralizumabu podawanego w połączeniu z glikokortykosteroidami u dzieci chorych na DMD.

      2. Kto może wziąć udział w badaniu?

      W badaniu mogą wziąć udział chłopcy chorujący na DMD w wieku od 8 do 17 lat o masie ciała od 20 do 100 kilogramów (kg), którzy przyjmują codziennie kortykosteroidy. W tym badaniu mogą uczestniczyć dzieci ze złamaniami kości w wywiadzie, które są, lub nie są w stanie samodzielnie chodzić.

      W tym badaniu nie mogą uczestniczyć dzieci, które w okresie 3 miesięcy przed rozpoczęciem badania przeszły poważny zabieg chirurgiczny lub które planują przejść zabieg chirurgiczny w jego trakcie. W badaniu nie mogą brać udziału dzieci, które otrzymują leki zwane „bisfosfonianami”, a także leki eksperymentalne ani dzieci, u których występują inne choroby mogące zagrażać ich bezpieczeństwu.

      3. Jak będzie przebiegać to badanie?

      Dzieci zostaną poddane badaniom przesiewowym w celu sprawdzenia, czy mogą uczestniczyć w badaniu. Badania przesiewowe będą prowadzone przez maksymalnie 12 tygodni przed rozpoczęciem leczenia.

      Wszyscy uczestnicy tego badania będą otrzymywać satralizumab w postaci wstrzyknięcia podskórnego w brzuch lub udo w tygodniach 0, 2, 4, a następnie co 4 tygodnie przez łącznie 104 tygodnie. Dawki satralizumabu będą zależeć od masy ciała uczestnika. Uczestnicy będą poddawani regularnym badaniom krwi oraz będą monitorowani pod kątem działań niepożądanych przez cały okres badania.

      Jest to badanie prowadzone metodą otwartej próby. Oznacza to, że wszystkie osoby zaangażowane w badanie, w tym uczestnik i lekarz prowadzący badanie, wiedzą, jakie leczenie w ramach badania otrzymuje uczestnik.

      W trakcie badania uczestnicy przyjdą 12 razy do ośrodka badawczego na wizytę u lekarza prowadzącego badanie. Początkowo wizyty będą odbywać się co dwa tygodnie przez pierwszy miesiąc oraz co cztery tygodnie w przypadku dwóch kolejnych wizyt, a następnie co około 3 do 4 miesięcy przez pozostałą część pierwszego roku. W drugim roku wizyty będą się odbywać co 6 miesięcy. Lekarze prowadzący badanie będą obserwować, jak dobrze działa leczenie i jakie skutki uboczne mogą wystąpić u uczestników. Na koniec uczestnicy odbędą wizytę kontrolną po 12 tygodniach od zakończenia leczenia w ramach badania. Podczas tej wizyty lekarz prowadzący badanie sprawdzi, jak czują się uczestnicy.

      Całkowity czas udziału w badaniu wyniesie około 2 lata. Uczestnicy mają prawo przerwać badane leczenie i opuścić badanie w dowolnym jego momencie, jeśli sobie tego zażyczą. Uczestnicy będą również okresowo odbywać kontrolne rozmowy telefoniczne w celu sprawdzenia stanu zdrowia. W przypadku wystąpienia u nich jakichkolwiek działań niepożądanych lub urazu w trakcie badania lekarz prowadzący badanie kliniczne wyjaśni im dostępne opcje i omówi plan dalszego leczenia.

      4. Jakie są główne wyniki mierzone w tym badaniu?

      Głównym wynikiem mierzonym w badaniu jest ocena, czy lek zmienia gęstość mineralną kości dolnej części pleców. Zostanie to ocenione u uczestników, u których w przeszłości nie występowały żadne złamania kości. Wynik ten będzie mierzony za pomocą dwuwiązkowej absorpcjometrii rentgenowskiej (DEXA) od początku badania do tygodnia 52. DEXA to badanie, podczas którego mierzy się gęstość kości, przepuszczając przez organizm promienie rentgenowskie o dużej i małej energii. Ilość promieniowania podczas obrazowania DEXA jest znacznie mniejsza, niż w przypadku standardowego badania rentgenowskiego.

      Inne kluczowe parametry mierzone w badaniu to:

      ● Liczba uczestników, u których występują działania niepożądane

      ● Zmiany w liczbie uformowanych i złamanych kości

      ● Średnia liczba nowych złamań kości w trakcie badania

      ● Liczba uczestników z nowymi złamaniami kości w trakcie badania

      ● Jak dobrze organizm przetwarza satralizumab

      ● Liczba uczestników, u których wystąpi odpowiedź układu odpornościowego organizmu na satralizumab

      ● Zmiany w funkcji motorycznej

      5. Czy udział w tym badaniu niesie ze sobą jakiekolwiek zagrożenia lub korzyści?

      Udział w badaniu może (ale nie musi) sprawić, że uczestnicy poczują się lepiej. Niemniej informacje zebrane w ramach badania mogą w przyszłości pomóc innym osobom cierpiącym na podobne schorzenia.

      Badanie wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla uczestnika. Zagrożenia te na ogół nie są większe niż te związane z rutynową opieką medyczną lub naturalnym postępem DMD. Osoby zainteresowane udziałem w badaniu zostaną poinformowane o zagrożeniach i korzyściach oraz o wszelkich dodatkowych procedurach lub testach, którym mogą być poddawane. Wszystkie szczegóły badania zostaną opisane w Formularzu Świadomej Zgody na Udział w Badaniu Klinicznym. Obejmuje to informacje o możliwych skutkach i innych możliwościach leczenia.


      Zagrożenia związane z badanym lekiem

      U uczestników mogą występować działania niepożądane leku stosowanego w tym badaniu. Te działania niepożądane mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, w tym mogą zagrażać życiu, jak również mogą różnić się u poszczególnych osób. Podczas badania uczestnicy będą poddawani regularnym kontrolom w celu sprawdzenia, czy nie występują u nich żadne skutki uboczne. Lek ten został już przetestowany pod kątem innych chorób i jest zatwierdzony do stosowania w schorzeniu neurologicznym o nazwie „Spektrum Zaburzeń Zapalenia Nerwu Wzrokowego”.

      Satralizumab

      Uczestnicy zostaną poinformowani o znanych i możliwych działaniach niepożądanych satralizumabu na podstawie badań z udziałem ludzi i badań laboratoryjnych lub wiedzy na temat podobnych leków. Do znanych działań niepożądanych zaliczają się: zmniejszenie liczby białych krwinek, ból głowy, ból stawów, trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, gorączka sienna, świąd i migrena.

      Satralizumab będzie podawany we wstrzyknięciu podskórnym w brzuch lub udo. Do znanych działań niepożądanych związanych ze wstrzyknięciem podskórnym zaliczają się: podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia, takie jak obrzęk, wysypka, zaczerwienienie, swędzenie lub ból.

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 2 Faza
      NCT06450639, BN45398, 2024-512383-65-00 Identyfikator badania
      Satralizumab Terapie
      Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a Choroba
      Oficjalny tytuł

      Wieloośrodkowe, prowadzone metodą otwartej próby badanie fazy II mające na celu ocenę skuteczności, bezpieczeństwa stosowania, farmakokinetyki i farmakodynamiki satralizumabu u dzieci i młodzieży z Dystrofią Mięśniową Duchenne'a (SHIELD DMD)

      Kryteria kwalifikacji

      Mężczyzna Płeć
      ≥8 lat & < 18 lat Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Płeć męska w czasie narodzin, rozponanie DMD (przeprowadzone badania genetyczne)
      • Wiek  ≥ 8 i < 18 lat w chwili podpisywania Formularza Świadomej Zgody na Udział w Badaniu Klinicznym
      • Codzienne stosowanie doustnych kortykosteroidów przez co najmniej 12 miesięcy
      • Uczestnicy z Grupy 1 muszą dodatkowo spełniać następujące kryteria:

      - Uczestnik chodzący (co jest zdefiniowane jako zdolność do samodzielnego poruszania się bez korzystania z przyrządów wspomagających) z przebytymi złamaniami niskoenergetycznymi w wywiadzie. 

      - Uczestnik niechodzący, charakteryzujący się brakiem zdolności chodzenia przez co najmniej 6 miesięcy, z wcześnieszymi złamaniami lub bez;

      • Uczestnicy Grupy 2 muszą spełniać następujące kryteria:

      - brak wcześniejszych złamań zdefiniowane jako: brak występowania złamań niskoenergetycznych w wywiadzie przed wizytą wyjściową (baseline) lub śladów przebytych złamań kręgów (VF) w ocenie radiologicznej podczas wizyty przesiewowej

      - Uczestnik chodzący (definicja powyżej)

      - Wiek ≥ 8 do < 12 lat w czasie oceny przesiewowej;

       

      Kryteria wyłączenia
      • Poważny zabieg chirurgiczny (np. operacja kręgosłupa) w okresie 3 miesięcy przed oceną wyjściową

      • Występowanie jakiejkolwiek klinicznie istotnej choroby,  lub objawowe zakażenie w ciągu 4 tygodni przed oceną wyjściową

      • Wyniki badań serologicznych wskazujące na występowanie aktualnego, przewlekłego lub czynnego zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności, wirusem zapalenia wątroby typu C lub wirusem zapalenia wątroby typu B, cechy nieleczonej, utajonej lub aktywnej gruźlicy

      • Masa ciała < 20 lub > 100 kg podczas wizyty przesiewowej

      • Dowody ciężkiego złamania kręgów (określanego jako stopień 3), oceniane na podstawie obrazowania radiograficznego podczas badań przesiewowych i oceniane ilościowo przy użyciu półilościowej metody Genanta.

       

      Mogą również obowiązywać inne kryteria włączenia i wykluczenia określone w protokole badania.

       

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz