A clinical trial to look at how well different targeted therapies work to treat metastatic colorectal cancer (mCRC)

A Study Evaluating the Safety and Efficacy of Targeted Therapies in Subpopulations of Patients With Metastatic Colorectal Cancer (Intrinsic)

  • Nowotwór
  • Rak jelita grubego (CRC)
  • Metastatic Colorectal Cancer
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Kraków
  • Poznań
  • Warszawa
Identyfikator badania:

NCT04929223 2021-001207-33 2023-505163-37-00 WO42758

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy I Phase
      NCT04929223, WO42758, 2021-001207-33,2023-505163-37-00 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥18 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego badanie kliniczne INTRINSIC jest potrzebne?

      W tym badaniu klinicznym rekrutuje się pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), czyli rakiem jelita grubego, który rozprzestrzenił się do innych części ciała poza jelitem grubym. Celem tego badania jest ocena bezpieczeństwa i efektywności kilku terapii stosowanych w leczeniu mCRC, a także zrozumienie tego, w jaki sposób organizm reaguje na te terapie. Te nowe metody leczenia są ukierunkowane na swoiste zmiany lub zmiany genetyczne (zmiany DNA pacjenta) w nowotworze. W miarę postępu badania możemy oceniać bezpieczeństwo i efektywność innych nowych metod leczenia u osób z mCRC z różnymi zmianami lub zmianami genetycznymi.

      2. Na czym polega badanie kliniczne INTRINSIC?

      W tym badaniu klinicznym rekrutuje się pacjentów, u których rozpoznano raka jelita grubego, który rozprzestrzenił się do innych części ciała. Pacjenci uczestniczący w tym badaniu klinicznym będą otrzymywać badane leczenie dopóki będzie ono przynosić im korzyści. Uczestnicy będą regularnie zgłaszać się na wizyty u lekarza prowadzącego badanie. Liczba wizyt, na które zgłosi się dany uczestnik, będzie uzależniona od tego, do której grupy leczenia zostanie on przydzielony. Te wizyty w szpitalu będą obejmować różne oceny, na przykład badanie obrazowe nowotworu. Dzięki nim będzie można sprawdzić, jak uczestnik reaguje na leczenie, a także wykryć ewentualne działania niepożądane. Badania obrazowe nowotworu będą wykonywane co 6 lub 8 tygodni przez pierwsze 48 tygodni badania, a następnie co 8 lub 12 tygodni. Całkowity czas udziału pacjenta w badaniu klinicznym będzie zależał od tolerancji leczenia oraz od tego, jak nowotwór zareaguje na leczenie. Uczestnicy mogą w dowolnym momencie przerwać badane leczenie, a także przerwać udział w badaniu.

      3. Jakie są główne punkty końcowe w badaniu klinicznym INTRINSIC?

      Głównym punktem końcowym badania klinicznego (głównym wynikiem mierzonym w badaniu, który pozwoli sprawdzić czy lek zadziałał) jest określenie, u ilu uczestników wystąpiło zmniejszenie wielkości guza (jest to tak zwany „odsetek odpowiedzi obiektywnych”). Pozostałe punkty końcowe tego badania klinicznego obejmują poniższe kwestie:

      • ile czasu upłynie u danego pacjenta od wystąpienia odpowiedzi nowotworu na leczenie do wystąpienia progresji (pogorszenia) nowotworu (tak zwany „czas trwania odpowiedzi”);
      • u ilu uczestników wielkość guza nie zmieni się lub ulegnie zmniejszeniu przez co najmniej 12 tygodni (tak zwany „odsetek kontroli choroby”);
      • liczba i nasilenie ewentualnych działań niepożądanych oraz
      • to, jak organizm przetwarza różne terapie.

      4. Kto może wziąć udział w tym badaniu klinicznym?

      Pacjenci mogą wziąć udział w tym badaniu, jeżeli są w wieku co najmniej 18 lat i rozpoznano u nich mCRC z określonymi cechami genetycznymi. Pacjenci mogą nie kwalifikować się do badania, jeżeli otrzymywali leczenie przeciwnowotworowe w ciągu 2 tygodni przed rozpoczęciem tego badania klinicznego lub otrzymywali inne leczenie oceniane w badaniu klinicznym w ciągu 28 dni przed rozpoczęciem tego badania klinicznego. W badaniu nie mogą wziąć udziału osoby w ciąży, karmiące piersią lub zamierzające zajść w ciążę w trakcie tego badania klinicznego oraz osoby, u których występują pewne inne schorzenia lub które przyjmują określone leki. Istnieją inne szczegółowe kryteria, których spełnienie może być konieczne w celu otrzymania poszczególnych terapii ocenianych w tym badaniu kliniczym. 

      5. Jakie leczenie będą otrzymywać uczestnicy tego badania klinicznego?

      Każda osoba, która weźmie udział w tym badaniu klinicznym, zostanie włączona do jednej z sześciu kohort badanych, w zależności od cech genetycznych występującego u niej mCRC:

      • Kohorta 1: Jeśli u uczestnika w mCRC wykryto zmiany genetyczne w genie KRAS i uczestnik nie otrzymywał wcześniej chemioterapii zawierającej oksaliplatynę, zostanie podany preparat GDC-6036 w postaci tabletki (do połknięcia) raz na dobę, a także cetuksymab plus terapia FOLFOX, które będą podawane we wlewie raz na 2 tygodnie.
      • Kohorta 2: Jeśli u uczestnika w mCRC wykryto zmiany genetyczne w genie KRAS i nowotwór nie był skutecznie kontrolowany przez chemioterapię zawierającą oksaliplatynę lub też uczestnik nie tolerował bądź odmówił stosowania chemioterapii zawierającej oksaliplatynę, zostanie podany preparat GDC-6036 w postaci tabletki (do połknięcia) raz na dobę, a także cetuksymab we wlewie raz na 2 tygodnie.
      • Kohorta 3: Jeśli u uczestników występuje mCRC z „wysoką niestabilnością mikrosatelitarną” (MSI-H), co oznacza, że w mCRC wykryto znaczną niestabilność (z powodu defektów białek odpowiedzialnych za naprawę DNA), uczestnicy zostaną podzieleni w sposób losowy (jak przy rzucie monetą) na dwie grupy i otrzymają atezolizumab w połączeniu z tiragolumabem i bewacyzumabem (każdy lek będzie podawany we wlewie dożylnym raz na 3 tygodnie) ALBO atezolizumab w połączeniu z tiragolumabem (każdy lek będzie podawany we wlewie raz na 3 tygodnie).
      • Kohorta 4 (wyłącznie uczestnicy w USA): Jeśli u uczestnika w mCRC wykryto szczególne zmiany genetyczne w genie BRAF, zostanie podany preparat SY-5609 w postaci tabletki (do połknięcia) raz na dobę przez 7 dni, po czym nastąpi 7 dni przerwy, a także zostanie podany atezolizumab we wlewie raz na 4 tygodnie. 
      • Kohorta 5: Jeśli u uczestnika w mCRC wykryto zmiany genetyczne w genie PIK3CA, zostanie podany inawolizyb w postaci tabletki (do połknięcia) raz na dobę, a także cetuksymab we wlewie raz na tydzień.
      • Kohorta 6: Jeśli u uczestnika w mCRC wykryto zmiany genetyczne w genach PIK3CA i RAS, zostanie podany inawolizyb w postaci tabletki (do połknięcia) raz na dobę, a także bewacyzumab we wlewie raz na 3 tygodnie.

      Jest to badanie prowadzone metodą otwartej próby, co oznacza, że każda osoba zaangażowana w badanie, w tym jego uczestnik i lekarz prowadzący badanie, będzie wiedzieć, jakie badane leczenie jest stosowane u uczestnika.

      6. Czy udział w tym badaniu klinicznym wiąże się z jakimiś zagrożeniami lub korzyściami?

      Bezpieczeństwo lub efektywność tego eksperymentalnego leczenia bądź eksperymentalnego zastosowania leku mogą nie być w pełni znane w czasie badania. Większość badań klinicznych wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla uczestników, jednak mogą one nie być większe niż ryzyko związane z rutynową opieką medyczną lub z naturalnym przebiegiem danej choroby. Osoby, które będą chciały wziąć udział w badaniu, zostaną poinformowane o zagrożeniach i korzyściach związanych z udziałem w tym badaniu, a także o wszelkich dodatkowych procedurach/zabiegach, badaniach diagnostycznych lub ocenach, które będą wymagane w tym badaniu. Wszystkie te kwestie zostaną opisane w dokumencie świadomej zgody (jest to dokument zawierający informacje, które są niezbędne do podjęcia decyzji o udziale w badaniu klinicznym). 

      Zagrożenia związane z lekami stosowanymi w badaniu klinicznym

      U uczestników badania mogą wystąpić działania niepożądane (są to niechciane działania leku lub leczenia) wywołane przez leki stosowane w tym badaniu klinicznym. Działania niepożądane mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, a nawet mogą zagrażać życiu, i różnią się u poszczególnych osób. W trakcie badania klinicznego uczestnicy będą ściśle monitorowani i będą poddawani regularnym ocenom bezpieczeństwa.

      Atezolizumab, tiragolumab, bewacyzumab, SY-5609, inawolizyb, GDC-6036, cetuksymab i terapia FOLFOX

      Uczestnicy badania zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych atezolizumabu, tiragolumabu, bewacyzumabu, SY-5609, inawolizybu, GDC-6036, cetuksymabu i terapii FOLFOX, a także o ich potencjalnych działaniach niepożądanych określonych na podstawie badań u ludzi, badań laboratoryjnych lub informacji na temat podobnych leków. Atezolizumab, tiragolumab, bewacyzumab, cetuksymab i terapia FOLFOX będą podawane we wlewie dożylnym (we wstrzyknięciu do żyły). Uczestnicy badania zostaną poinformowani o wszystkich znanych działaniach niepożądanych wlewu dożylnego. Preparat SY-5609, inawolizyb i GDC-6036 będą podawane w postaci tabletek (do połknięcia). Uczestnicy badania zostaną poinformowani o wszystkich znanych działaniach niepożądanych podania doustnego.

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Stan zdrowia uczestników może, choć nie musi, ulec poprawie wskutek udziału w tym badaniu klinicznym, jednak zgromadzone informacje mogą pomóc innym osobom z podobnymi chorobami w przyszłości.

      Podsumowanie badania klinicznego

      F. Hoffmann-La Roche Ltd Sponsor
      Badanie fazy I Faza
      NCT04929223, WO42758, 2021-001207-33,2023-505163-37-00 Identyfikator badania
      Atezolizumab (RO5541267), Inawolizyb (RO7113755), Cetuksymab (RO5469926), Bewacyzumab (RO4876646), Tiragolumab (RO7092284), Diwarazyb (GDC 6036, RO7435846), FOLFOX - 5 fluorouracyl, leukoworyna, oksaliplatyna Terapie
      Przerzutowy rak jelita grubego Choroba
      Oficjalny tytuł

      Globalne, wieloośrodkowe, prowadzone metodą otwartej próby badanie fazy I/Ib typu parasolowego oceniające bezpieczeństwo i skuteczność terapii ukierunkowanych w subpopulacjach pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (INTRINSIC)

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥18 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Kwalifikujące do badania wyniki oznaczeń biomarkerów (zgodnie z definicją dotyczącą danej kohorty) wykonanych z użyciem zwalidowanego testu przez laboratorium diagnostyczne z certyfikacją College of American Pathologists (CAP)/Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA) lub z równoważną akredytacją, na podstawie:

      wyników wcześniejszych oznaczeń i dostępności pełnego raportu z wynikami oznaczeń w przypadku Wielkiej Brytanii i państw członkowskich UE wyniki muszą być uzyskane z użyciem testu z pełnym oznakowaniem CE (Conformité Européenne) lub z częściowym oznakowaniem CE w odniesieniu do sprawności analitycznej, przy czym może zostać zaakceptowany wyjątek od tej reguły, jeśli test jest produkowany przez zakład opieki zdrowotnej wyłącznie na własny użytek.

      LUB

      wyniku testu krwi FoundationOne Liquid CDx wykonanego w ramach kwalifikacji na podstawie oznaczeń biomarkerów, uzyskanego przed oceną przesiewową lub w jej trakcie, a w przypadku ponownej kwalifikacji do badania po przerwaniu leczenia – przed rozpoczęciem nowego leczenia przeciwnowotworowego. Test FoundationOne® Liquid CDx wykorzystywany jako test na potrzeby badania klinicznego w obecnym badaniu jest eksperymentalnym wyrobem medycznym (tj. nie został jeszcze zatwierdzony przez organy ds. zdrowia do tego, aby na jego podstawie dokonywać wyboru pacjentów z CRC, który z większym prawdopodobieństwem może zareagować na określony lek).

      • Potwierdzony histologicznie gruczolakorak wywodzący się z okrężnicy lub odbytnicy
      • Nowotwór z przerzutami (stopnia IV wg American Joint Committee on Cancer, wersja 7)
      • Wcześniej stosowane leczenie z powodu nowotworu z przerzutami: należy zapoznać się z informacjami w części dotyczącej określonej kohorty, ponieważ kryteria dotyczące wcześniejszego leczenia mogą się różnić.
      • Mierzalna choroba (co najmniej jedno mierzalne ognisko docelowe) wg kryteriów RECIST v1.1
      Kryteria wyłączenia
      • Jakiekolwiek systemowe leczenie przeciwnowotworowe w okresie 2 tygodni lub 5 okresów półtrwania (który z nich jest krótszy) przed rozpoczęciem badanego leczenia
      • Niekontrolowany ból nowotworowy
      • Niewyrównana hiperkalcemia (stężenie wapnia zjonizowanego > 1,5 mmol/l, stężenie wapnia > 12 mg/dl lub skorygowane stężenie wapnia w surowicy > GGN)
      • Objawowe, nieleczone lub aktywnie postępujące przerzuty do OUN
      • Zajęcie opon miękkich lub nowotworowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w wywiadzie

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz