A clinical trial to compare inavolisib plus fulvestrant versus alpelisib plus fulvestrant in people with hormone receptor-positive, HER2-negative, PIK3CA-mutated breast cancer that has spread during or after treatment with a CDK4/6 inhibitor plus hormone (endocrine) therapy

A Study Evaluating the Efficacy and Safety of Inavolisib Plus Fulvestrant Compared With Alpelisib Plus Fulvestrant in Participants With HR-Positive, HER2-Negative, PIK3CA Mutated, Locally Advanced or Metastatic Breast Cancer Post CDK4/6i and Endocrine Combination Therapy

  • Nowotwór
  • Nowotwór piersi
  • Zaawansowane guzy lite
  • Przerzutowe guzy lite
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Bydgoszcz
  • Gdynia
  • Gliwice
  • Konin
  • Koszalin
  • Kraków
  • Rzeszów
  • Warszawa
Identyfikator badania:

NCT05646862 2022-502322-41-00 WO43919

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 3 Phase
      NCT05646862, WO43919, 2022-502322-41-00 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥18 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego potrzebne jest badanie INAVO121?

      Najczęstszym rodzajem raka piersi jest rak piersi z dodatnim statusem receptorów hormonalnych (HR) i ujemnym statusem receptorów ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2). HR-dodatni, HER2-ujemny rak piersi może rozprzestrzeniać się do pobliskich komórek (tzw. rak miejscowo zaawansowany) lub do innych części ciała (rak z przerzutami).

      Standardowe opcje leczenia pacjentów z HR-dodatnim, HER2-ujemnym przerzutowym rakiem piersi obejmują terapię endokrynną, terapię endokrynną połączoną z rodzajem leku zwanym inhibitorem CDK4/6 lub chemioterapię. Jednak u większości osób z tym rodzajem raka piersi rak ostatecznie powraca (dochodzi do tzw. nawrotu), ponieważ leczenie przestało działać.

      Czasami komórki nowotworowe mogą mieć zmienioną wersję (znaną również jako „mutacja”) genu zwanego PIK3CA. Nawrót raka piersi z tego typu mutacją może wystąpić szybciej po zastosowaniu standardowego leczenia.

      Leki, takie jak inawolizyb lub alpelisyb blokują aktywność zmutowanego genu PIK3CA, aby spowolnić wzrost komórek nowotworowych i mogą być skutecznym sposobem leczenia, gdy standardowe leczenie przestaje działać. Alpelisyb, stosowany z fulwestrantem jako terapia endokrynna , jest zatwierdzoną terapią w niektórych krajach dla pacjentów z HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem piersi z mutacją genu PIK3CA, który rozprzestrzenił się po standardowej terapii endokrynnej.

      Inawolizyb jest lekiem eksperymentalnym, co oznacza, że władze ds. zdrowia nie zatwierdziły go do leczenia raka piersi ani żadnych innych schorzeń. W tym badaniu naukowcy sprawdzają, jak dobrze działa inawolizyb w skojarzeniu z fulwestrantem w porównaniu z alpelisybem w skojarzeniu z fulwestrantem u osób z HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem piersi.

      2. Jak wygląda  badanie kliniczne INAVO121?

      Do tego badania klinicznego rekrutowane są osoby z HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem piersi z mutacją w genie PIK3CA. W badaniu mogą wziąć udział osoby z rakiem miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami i z brakiem odpowiedzi na wcześniejsze leczenie inhibitorem CDK4/6 w skojarzeniu z terapią endokrynną.

      Celem tego badania klinicznego jest porównanie efektów, dobrych lub złych, stosowania inawolizybu w skojarzeniu z fulwestrantem w porównaniu z alpelisybem w skojarzeniu z fulwestrantem u osób z HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem piersi z mutacją genu PIK3CA. Osoby, które wezmą udział w tym badaniu klinicznym, otrzymają albo inawolizyb w skojarzeniu z fulwestrantem, albo alpelisyb w skojarzeniu z fulwestrantem.

      Uczestnicy będą otrzymywać w ramach badania klinicznego inawolizyb w skojarzeniu z fulwestrantem LUB alpelisyb w skojarzeniu z fulwestrantem tak długo, jak będzie to dla nich skuteczne. Lekarz prowadzący będzie przeprowadzał wizyty z Pana/Pani udziałem co tydzień przez pierwszy miesiąc leczenia, a następnie około raz w miesiącu. Wizyty w szpitalu będą obejmować badania, które ocenią jak uczestnik reaguje na leczenie i wykryją ewentualne działania niepożądane. Po przyjęciu ostatniej dawki leczenia w ramach badania klinicznego i wizycie kontrolnej dotyczącej bezpieczeństwa po 30 dniach lekarz prowadzący badanie będzie się kontaktował z Panem/Panią przez telefon lub w ramach wizyt w ośrodku mniej więcej co 3 miesiące, tak długo, jak wyrazi Pan/Pani na to zgodę. Pana/Pani całkowity czas udziału w badaniu klinicznym będzie zależał od tego, jak Pana/Pani rak zareaguje na leczenie w ramach badania klinicznego i dalsze leczenie w przyszłości. Może to być okres od 1 dnia do ponad 7 lat (w tym czas leczenia w ramach badania klinicznego i czas obserwacji). Uczestnicy w każdym momencie mogą odstawić leczenie w ramach badania klinicznego i opuścić badanie kliniczne.

      3.  Jakie są główne punkty końcowe badania klinicznego INAVO121?

      Głównym punktem końcowym badania klinicznego (głównym wynikiem mierzonym w badaniu w celu sprawdzenia, czy leczenie zadziałało) jest długość życia uczestników bez nasilenia się nowotworu (tzw. „przeżycie wolne od progresji choroby”).

      Inne punkty końcowe badania klinicznego to:

      ●      Jak długo żyją uczestnicy (inaczej „przeżycie całkowite”)

      ●      U ilu uczestników nastąpiła zmiana wielkości guza lub stopień zaawansowania nowotworu (inaczej „ogólny wskaźnik odpowiedzi”)

      ●      Ile czasu upływa między pierwszą odpowiedzią raka na leczenie a rozpoczęciem się pogorszenia nowotworu (tzw. „czas trwania odpowiedzi”)

      ●      Liczba uczestników, którzy zareagowali na leczenie (inaczej „najlepsza ogólna odpowiedź”)

      ●      Liczba uczestników, którzy zareagowali na leczenie lub u których guzy pozostają tej samej wielkości przez co najmniej około 6 miesięcy (tzw. „odsetek korzyści klinicznych”)

      ●      Ile czasu upływa od rozpoczęcia badania do chwili, gdy uczestnicy:

      o   odczuwają mniejszy ból lub

      o   rak wydaje się mniej przeszkadzać w codziennych czynnościach lub

      o   zgłaszają poprawę jakości życia związanej ze zdrowiem

      ●      Liczba i stopień ciężkości działań niepożądanych.

      4. Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?

      W tym badaniu mogą wziąć udział osoby od 18 roku życia z HR-dodatnim, HER2-ujemnym rakiem piersi z mutacją genu PIK3CA, który rozprzestrzenił się podczas leczenia lub po leczeniu inhibitorem CDK4/6 w skojarzeniu z terapią endokrynną.

      Udział w tym badaniu nie będzie możliwy dla osób, których rak rozprzestrzenił się do mózgu lub rdzenia kręgowego i nie jest leczony lub obecnie jest leczony lub jeśli mają inne schorzenia, takie jak cukrzyca lub choroba oczu, które będą wymagały leczenia podczas badania. Z udziału w tym badaniu mogą też być wykluczone osoby, które wcześniej otrzymały określone rodzaje leczenia, kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące zajść w ciążę.

      5.  Jakie leczenie otrzymają uczestnicy w tym badaniu klinicznym?

      Każdy, kto przystąpi do badania klinicznego, zostanie przydzielony losowo (na zasadzie rzutu monetą) do jednej z 2 grup i otrzyma jeden z dwóch rodzajów leczenia:

      ●        Grupa 1: inawolizyb podawany w postaci pojedynczej tabletki (do połykania) raz na dobę oraz fulwestrant podawany we wstrzyknięciu domięśniowym raz na dwa tygodnie przez pierwszy miesiąc, a następnie raz w miesiącu

      ALBO

      ●        Grupa 2: alpelisyb podawany w postaci dwóch tabletek (do połykania) raz na dobę oraz fulwestrant podawany we wstrzyknięciu domięśniowym raz na dwa tygodnie przez pierwszy miesiąc, a następnie raz w miesiącu

      Uczestnicy mają równe szanse przydzielenia do każdej grupy.

      Jest to badanie prowadzone metodą otwartą, co oznacza, że każdy, kto jest w nie zaangażowany, w tym uczestnicy i lekarze, wie, który lek badany jest stosowany u danego uczestnika. 

      6. Czy istnieją zagrożenia lub korzyści związane z udziałem w tym badaniu klinicznym?

      Bezpieczeństwo stosowania lub skuteczność leczenia eksperymentalnego może nie być w pełni znana w momencie badania. Większość badań wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla uczestnika, choć nie muszą one być większe niż zagrożenia związane z rutynową opieką medyczną lub naturalną progresją stanu chorobowego. Poinformujemy potencjalnych uczestników o wszelkich zagrożeniach i korzyściach związanych z udziałem w tym badaniu, a także o wszelkich dodatkowych procedurach, testach lub ocenach, jakim będą proszeni się poddać. Zostaną one wszystkie opisane w dokumencie świadomej zgody (zawierającym informacje potrzebne do podjęcia decyzji o dobrowolnym udziale w badaniu klinicznym). Potencjalny uczestnik powinien też przedyskutować je z członkami zespołu badania i ze swoim lekarzem. Każda osoba zainteresowana udziałem w badaniu klinicznym powinna mieć możliwie szeroką wiedzę na temat badania i bez skrępowania zadawać zespołowi wszelkie pytania związane z badaniem.

      Zagrożenia związane z lekami używanymi w badaniu klinicznym

      U uczestników mogą wystąpić działania niepożądane (niechciane działanie leku lub terapii medycznej) leków używanych w badaniu klinicznym. Ciężkość działań niepożądanych może być od stopnia łagodnego po ciężki a nawet zagrażający życiu i może być różne w zależności od osoby.

      Inawolizyb, alpelisyb i fulwestrant

      Potencjalni uczestnicy zostaną poinformowani o znanych działaniach niepożądanych inawolizybu, alpelisybu i fulwestrantu, a gdy dotyczy, także o potencjalnych działaniach niepożądanych na podstawie badań z udziałem ludzi, badań laboratoryjnych lub wiedzy na temat podobnych leków.

      Inawolizyib i alpelisyb będą podawane w postaci tabletek doustnych, które należy połknąć. Uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych działaniach niepożądanych doustnego podania tabletek.

      Fulwestrant będzie podawany we wstrzyknięciu domięśniowym polegającym na wkłuciu igły w mięsień górnej części pośladka. Uczestnicy zostaną poinformowani o wszelkich znanych działaniach niepożądanych wstrzyknięcia domięśniowego.

      Potencjalne korzyści związane z badaniem klinicznym

      Zdrowie uczestników może, ale nie musi się poprawić w związku z udziałem w tym badaniu klinicznym, ale zgromadzone informacje mogą w przyszłości pomóc innym osobom z podobnym schorzeniem.

      -----------

      Więcej informacji na temat tego badania klinicznego patrz zakładka Dla Eksperta na danej stronie portalu Wiedza Pacjenta lub wejdź na link ClinicalTrials.gov. 

      Podsumowanie badania klinicznego

      This is a Phase III, multicenter, randomized, open-label, global study designed to evaluate the efficacy and safety of inavolisib plus fulvestrant compared with alpelisib plus fulvestrant in patients with hormone receptor (HR)-positive, human epidermal growth factor receptor 2 (HER2) -negative, PIK3CA-mutated, locally advanced (LA) or metastatic breast cancer (mBC), who progressed during or after cyclin dependent kinase 4/6i (CDK4/6i)-based therapy.

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 3 Faza
      NCT05646862, WO43919, 2022-502322-41-00 Identyfikator badania
      Inavolisib, Fulvestrant, Alpelisib Terapie
      Rak piersi Choroba
      Oficjalny tytuł

      Randomizowane, wieloośrodkowe, otwartej próby badanie fazy III oceniające skuteczność i bezpieczeństwo leku inawolizyb plus fulwestrant w porównaniu z lekiem alpelisyb plus fulwestrant u pacjentów z dodatnim statusem receptorów hormonalnych, HER2 ujemnym rakiem piersi z mutacją PIK3CA w stadium miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym, u których wystąpiła progresja choroby w trakcie lub po leczeniu skojarzonym inhibitorem CDK4/6 i terapią endokrynną

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥18 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Dorośli pacjenci ≥18 lat

      • Kobiety i mężczyźni

      • Kobiety w okresie pre i około menopauzalnym oraz mężczyźni powinni rozpocząć terapię agonistami LHRH co najmniej 2 tygodnie przed Cyklem 1 dniem 1 i kontynuować ją w trakcie trwania leczenia lekiem badanym

      • Potwierdzony histologicznie lub cytologicznie miejscowy zaawansowany lub przerzutowy gruczolakorak piersi

      • Udokumentowany zgodnie z wytycznymi ASCO/CAP HR dodatni, HER2 ujemny rak piersi

      • Potwierdzona obecność określonych mutacji w genie PIK3CA za pomocą określonego testu

      • Progresja choroby, która wystąpiła po lub w trakcie leczenia skojarzonego inhibitorami CDK4/6 i terapią hormonalną: ≤ 2 wcześniejsze linie leczenia systemowego w rozsianym raku piersi, terapia inhibitorami CDK4/6 nie musi być ostatnią terapią przed wejściem do badania, dozwolona jest jedna linia chemoterapii w rozsianym raku piersi przed włączeniem do badania

      • Choroba mierzalna lub możliwa do oceny według kryteriów oceny odpowiedzi w guzach litych wersja 1.1 (RECIST v 1.1)

      • Rekomendowaną terapią u uczestników badania jest terapia hormonalna i nie jest wskazane leczenie chemioterapią cytotoksyczną w momencie właczenia do badania zgodnie z krajowymi lub lokalnymi wytycznymi dotyczącymi leczenia

      • Stan według skali ECOG od 0 do 2

      • Oczekiwana długość życia > 6 miesięcy

      • Odpowiednia wydolność hematologiczna i narządowa przed rozpoczęciem leczenia badanego

      Kryteria wyłączenia
      • Metaplastyczny rak piersi

      • Wcześniejsze leczenie jakimkolwiek inhibitorem szlaku PI3K, AKT lub mTOR w miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym raku piersi lub innym lekiem, którego działanie polega hamowaniu szlaku PI3K/-AKT/-mTOR

      • Uczestnik, u którego wystąpił nawrót z udokumentowanymi dowodami progresji > 12 miesięcy od zakończenia terapii uzupełniającej opartej na CDK4/6i bez leczenia choroby przerzutowej

      • Kobiety w ciąży, karmiące piersią, karmiące piersią lub zamierzające zajść w ciążę w trakcie badania lub co najmniej 60 dni po przyjęciu ostatniej dawki badanego leku

      • cukrzyca typu 2 wymagająca ciągłego leczenia systemowego w momencie włączenia do badania; lub jakakolwiek historia cukrzycy typu 1

      • Niemożność lub niechęć do połykania tabletek

      • Zespół złego wchłaniania lub inny stan, który zakłóca wchłanianie dojelitowe

      • Jakakolwiek historia choroby opon mózgowo-rdzeniowych lub rakowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

      • Znane i nieleczone lub aktywne przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Uczestnicy, którzy w przeszłości leczyli przerzuty do OUN, kwalifikują się, jeśli spełniają określone kryteria

      • Znana aktywna infekcja ogólnoustrojowa w momencie włączenia do badania lub jakikolwiek poważny epizod infekcji wymagający leczenia antybiotykami dożylnymi lub hospitalizacji w ciągu 7 dni przed 1. dniem cyklu 1

      • Każde współistniejące schorzenie oczu lub wewnątrzgałkowe, które w opinii badacza wymagałby interwencji medycznej lub chirurgicznej w okresie badania w celu zapobiegania lub leczenia utraty wzroku, która może wynikać z tego schorzenia

      • Aktywne stany zapalne lub zakaźne w dowolnym oku lub idiopatyczne lub autoimmunologiczne zapalenie błony naczyniowej oka w wywiadzie w dowolnym oku

      • Wymóg codziennego podawania dodatkowego tlenu

      • Objawowa aktywna choroba płuc, w tym zapalenie płuc

      • Choroba zapalna jelit w wywiadzie lub czynna choroba zapalna jelit

      • Aktywne zapalenie jelit

      • Klinicznie istotna i aktywna choroba wątroby, w tym ciężkie upośledzenie czynności wątroby, wirusowe lub inne zapalenie wątroby, aktualne nadużywanie alkoholu lub marskość wątroby.

      • Uczestnicy z rozpoznanym zakażeniem ludzkim wirusem niedoboru odporności, którzy spełniają określone kryteria

      • Badany lek (leki) przyjmowany w ciągu 4 tygodni przed randomizacją lub w ciągu 5 okresów półtrwania badanego leku (leków), w zależności od tego, który z tych okresów jest dłuższy

      • Historia innych nowotworów złośliwych w ciągu 5 lat przed badaniem przesiewowym, z wyjątkiem nowotworów o bardzo niskim ryzyku nawrotu.

      • Przewlekła terapia >= 10 mg prednizonu dziennie lub równoważną dawką innych przeciwzapalnych kortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych z powodu choroby przewlekłej.

      • Alergia lub nadwrażliwość na składniki lub substancje pomocnicze preparatów inawolizybu, fulwestrantu lub alpelisybu

      • ciężkie reakcje skórne w wywiadzie, takie jak zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczno-rozpływna naskórka lub reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi

      • Aktywna trwająca martwica kości szczęki

       

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz