Wieloośrodkowe, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo, badanie III fazy z kontynuacją przydzielonej terapii (ang. treat-through), oceniające skuteczność i bezpieczeństwo terapii indukcyjnej i podtrzymującej z użyciem RO7790121 u pacjentów z postacią umiarkowaną do ciężkiej wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Badanie mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania RO7790121 w terapii indukcyjnej i podtrzymującej u uczestników z postacią umiarkowaną do ciężkiej aktywnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

  • Zaburzenia autoimmunologiczne
  • Nieswoiste zapalenie jelit (IBD)
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Należy pamiętać, że status rekrutacji do badania w danym ośrodku może różnić się od ogólnego statusu badania, ponieważ niektóre ośrodki badawcze mogą prowadzić rekrutację wcześniej niż inne.
Status badania:

Rekrutacja

To badanie jest prowadzone w
Miasta
  • Bydgoszcz
  • Rzeszów
  • Wrocław
  • zamo_
Identyfikator badania:

NCT06589986 2024-513014-35-00 GA45329

      Znajdź lokalizacje badania

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Poniższe informacje pochodzą z publicznie dostępnej strony internetowej ClinicalTrials.gov. Informacje te zostały zredagowane w celu ułatwienia ich zrozumienia wśród pacjentów.

      Results Disclaimer

      Podsumowanie badania klinicznego

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 3 Phase
      NCT06589986, GA45329, 2024-513014-35-00 Trial Identifier
      All Płeć
      ≥18 Years & ≤ 80 Years Wiek
      No Zdrowi ochotnicy

      1. Dlaczego prowadzone jest to badanie?

      Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest chorobą, która powoduje stan zapalny wewnętrznej warstwy niektórych części jelita. Często występuje w obszarze odbytnicy i dolnej części okrężnicy, zwanej także jelitem grubym. Może powodować powstawanie krwawiących owrzodzeń lub śluzu. Prowadzi to do częstego oddawania luźnych stolców lub częstych wypróżnień i krwawienia z odbytnicy. Jeśli WZJG ma nasilenie umiarkowane do ciężkiego, oznacza to, że chory odczuwa nagłą potrzebę wypróżnienia 6– 10 razy na dobę i niekiedy wydala krew. Natomiast w przypadku ciężkiej postaci WZJG stwierdza się ponad 10 nagłych potrzeb wypróżnienia na dobę Gdy u chorych na WZJG występują objawy, mówi się, że ich WZJG jest „aktywne”. U osób z postacią umiarkowaną i ciężką WZJG może również występować ból brzucha, uczucie zmęczenia oraz zmniejszenie masy ciała.

      Standardowe leczenie WZJG obejmuje stosowanie leków zmniejszających stan zapalny, takich jak kortykosteroidy, leki biologiczne i leki małocząsteczkowe. Jednak u wielu chorych na WZJG objawy nie ustępują nawet po zastosowaniu tych metod leczenia. Leki mogą również przestać działać po pewnym czasie lub wywołać niemożliwe do zaakceptowania działania niepożądane, które wpływają na możliwość kontynuowania leczenia przez pacjenta oraz jego funkcjonowanie. W związku z tym potrzebne są lepsze metody leczenia WZJG.

      W tym badaniu ocenia się produkt o nazwie RO7790121. RO7790121 to lek eksperymentalny, który jest opracowywany w celu leczenia WZJG. Oznacza to, że organy regulatorowe odpowiedzialne za dopuszczenie leków do obrotu (takie jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Europejska Agencja Leków) nie zatwierdziły jeszcze RO7790121 do leczenia WZJG.

      Celem tego badania jest ocena długoterminowego stosowania RO7790121 w porówaniu z placebo. Placebo to produkt, który nie zawiera żadnych czynnych substancji leczniczych, ale wygląda tak samo jak badany lek. Naukowcy chcą sprawdzić, czy RO7790121 działa, a także poznać jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w przypadku podawania go przez długi czas. Produkt RO7790121 będzie porównany z placebo u osób z umiarkowaną lub ciężką postacią aktywnego WZJG.

      2. Kto może wziąć udział w tym badaniu?

      W badaniu mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 80 lat oraz – w niektórych krajach – osoby w wieku od 16 do 17 lat chore na umiarkowaną lub ciężką postać aktywnego WZJG. Rozpoznanie WZJG u tych osób musi zostać potwierdzone za pomocą badania endoskopowego. Badanie endoskopowe to procedura, podczas której lekarz używa giętkiej rurki z kamerą, aby zajrzeć do wnętrza jelita grubego (okrężnicy). Aby wziąć udział w badaniu, chorzy musieli stosować co najmniej jeden inny lek na WZJG, który nie był zbyt skuteczny, przestał działać lub wywołał niemożliwe do zaakceptowania działania niepożądane.

      W tym badaniu nie mogą uczestniczyć osoby z ciężką postacią WZJG, która wymaga pobytu w szpitalu w celu leczenia, np. wykonania operacji. Nie mogą w nim też uczestniczyć osoby, u których występują inne schorzenia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, nieprawidłowe komórki jelit (tj. dysplazja), niektóre rodzaje nowotworów złośliwych w ciągu ostatnich 5 lat lub określone zakażenia. W badaniu nie mogą uczestniczyć kobiety, które próbują zajść w ciążę, planują zajście w ciążę lub aktualnie karmią piersią.

      3. Jak będzie przebiegać to badanie?

      Badanie to składa się z okresu przesiewowego, 1-rocznego okresu leczenia, nieobowiązkowego okresu przedłużenia leczenia oraz 12-tygodniowego okresu obserwacji związanej z oceną bezpieczeństwa.Uczestnicy zostaną poddani ocenom przesiewowym w celu sprawdzenia, czy kwalifikują się do udziału w badaniu. Okres przesiewowy będzie trwać od 35 dni do 1 dnia przed rozpoczęciem leczenia.

      W badaniu tym stosuje się placebo w grupie kontrolnej. Oznacza to, że uczestnicy zostaną przydzieleni do grupy, która będzie otrzymywać badany lek, lub do grupy, która będzie otrzymywać placebo. Porównanie wyników z różnych grup pomoże badaczom ustalić, czy zaobserwowane zmiany wynikają ze stosowania badanego leku czy też są przypadkowe.

      Wszyscy uczestnicy tego badania zostaną losowo przydzieleni do 1 z 2 grup. Uczestnicy będą otrzymywać RO7790121 ALBO placebo w kroplówce dożylnej (zwanej wlewem dożylnym) cztery razy. Następnie uczestnicy będą otrzymywać RO7790121 we wstrzyknięciu podskórnym w tygodniu 12, a potem co 4 tygodnie do czasu zakończenia rocznego leczenia. Prawdopodobieństwo przydziału do grupy przyjmującej RO7790121 wynosi 3 do 5, a do grupy otrzymującej placebo – 2 do 5.

      Badanie to jest badaniem prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby. Oznacza to, że do zakończenia badania ani uczestnicy badania, ani zespół prowadzący badanie nie będą wiedzieli, jakie leczenie jest podawane uczestnikom. Ma to na celu zapewnienie, że oczekiwania ludzi w stosunku do otrzymanego leczenia nie wpłyną na wyniki leczenia. Lekarz prowadzący badanie może jednak zostać poinformowany, do której grupy przydzielono uczestnika, jeśli jego bezpieczeństwo będzie zagrożone.

      Jeśli uczestnicy wyrażą zgodę, a lekarz prowadzący badanie uzna to za właściwe, będą mogli kontynuować leczenie w okresie przedłużenia badania. Będą jednak musieli mieć ukończone co najmniej 3 miesięcy leczenia stosowanego w ramach badania. Wszyscy uczestnicy biorący udział w okresie przedłużenia badania będą otrzymywali RO7790121. Badany lek będzie podawany we wstrzyknięciach podskórnych co 2 lub 4 tygodnie. Okres przedłużenia badania będzie prowadzony metodą otwartej próby. Oznacza to, że wszystkie osoby zaangażowane w badanie, w tym uczestnik i lekarz prowadzący badanie, będą wiedzieć, że uczestnik otrzymuje RO7790121.

      W trakcie tej części badania lekarz prowadzący badanie będzie regularnie spotykać się z uczestnikami. Niektóre wizyty mogą być realizowane przez członka personelu pielęgniarskiego w domu uczestnika, jeśli uczestnik wyrazi taką wolę. Lekarz prowadzący badanie sprawdzi, jak skuteczne jest leczenie i jakie działania niepożądane mogły wystąpić u uczestników. Uczestnicy odbędą dwie wizyty kontrolne po 6 tygodniach i 3 miesiącach od zakończenia leczenia w ramach badania, podczas których lekarz prowadzący badanie sprawdzi samopoczucie uczestnika. Całkowity czas udziału w badaniu może być dłuższy niż 1 rok i 4 miesiące, jeśli uczestnicy będą uczestniczyć w okresie przedłużenia badania. Uczestnicy mają prawo przerwać leczenie w ramach badania i przerwać udział w badaniu w dowolnym momencie, wedle uznania.

      4. Jakie są główne wskaźniki mierzone w tym badaniu?

      Głównym wskaźnikiem mierzonym w tym badaniu mającym na celu ocenę skuteczności badanego leku jest liczba uczestników, u których nie występują objawy WZJG lub występują nieliczne objawy WZJG po 3 miesiącach i 1 roku od rozpoczęcia badania.

      Inne kluczowe wskaźniki mierzone w tym badaniu to:

      ● średnia liczba wypróżnień na dobę i ilość krwawień z odbytnicy po 2 tygodniach leczenia względem wartości w momencie rozpoczęcia badania;

      ● liczba uczestników z: mniejszą liczbą krwawiących owrzodzeń lub brakiem krwawiących owrzodzeń, mniejszą ilością śluzu lub brakiem śluzu oraz złagodzonymi objawami stanu zapalnego w jelicie grubym po 3 miesiącach i 1 roku. Parametry te oceniać się będzie przy użyciu badania endoskopowego;

      ● liczba uczestników z co najmniej 30% złagodzeniem objawów WZJG (liczba wypróżnień na dobę, ilość krwawień i wyniki badania endoskopowego) po 3 miesiącach;

      ● liczba uczestników z nielicznymi objawami WZJG lub bez objawów WZJG po 1 roku, którzy nie przyjmowali kortykosteroidów przez co najmniej 2 miesiące;1

      ● liczba osób zgłaszających zmianę w zakresie objawów WZJG oraz nasilenie tych objawów;

      ● liczba i nasilenie działań niepożądanych.

      5. Czy udział w tym badaniu niesie ze sobą jakiekolwiek zagrożenia lub korzyści?

      Udział w badaniu może, ale nie musi sprawić, że uczestnicy poczują się lepiej. Niemniej informacje zgromadzone w ramach badania mogą w przyszłości pomóc innym osobom cierpiącym na podobne choroby.W trakcie trwania badania skuteczność i bezpieczeństwo stosowania badanego leku mogą nie być w pełni znane. Badanie wiąże się z pewnym ryzykiem dla uczestnika. Jednak zazwyczaj nie jest ono większe niż zagrożenia związane z rutynową opieką medyczną lub naturalnym postępem choroby. Osoby zainteresowane udziałem w badaniu zostaną poinformowane o zagrożeniach i korzyściach oraz o wszelkich dodatkowych czynnościach lub testach, którym mogą być poddawane. Wszystkie szczegóły dotyczące badania zostaną opisane w formularzu świadomej zgody na udział w badaniu. Obejmuje to informacje o możliwych skutkach i innych możliwościach leczenia.

      Zagrożenia związane z badanym lekiem

      U uczestników mogą występować działania niepożądane wywołane lekiem stosowanym w tym badaniu. Działania te mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, a nawet mogą zagrażać życiu. Działania niepożądane mogą różnić się u poszczególnych osób. Podczas tego badania klinicznego uczestnicy będą poddawani regularnym badaniom kontrolnym w celu sprawdzenia, czy nie występują u nich działania niepożądane.

      RO7790121

      Dotychczas badania nad stosowaniem R07790121 u ludzi miały ograniczony zakres. Możliwe działania niepożądane tego badanego leku określono na podstawie badań z z udziałem ludzi i badań laboratoryjnych lub wiedzy o podobnych lekach. Należą do nich reakcje alergiczne, nudności i ból stawów. Mogą wystąpić inne, obecnie nieznane, działania niepożądane.

      Znane działania niepożądane wlewu obejmują ból, zasinienie, zaczerwienienie, uczucie ciepła, uczucie pieczenia, uczcie kłucia lub swędzenie skóry w miejscu wkłucia igły w celu podania badanego leku. Inne działania niepożądane mogą obejmować wymioty, chęć zwymiotowania, uczucie zimna, które powoduje dreszcze, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, gorączka, ból lub uczucie dyskomfortu w obrębie głowy. Znane działania niepożądane wstrzyknięcia podskórnego to reakcja skórna, obrzęk skóry lub wysypka na skórze w miejscu wkłucia igły w celu podania badanego leku.

      Badany lek może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Kobiety i mężczyźni muszą podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć narażenia nienarodzonego dziecka na działanie badanego leku.

       

      Podsumowanie badania klinicznego

      Badanie mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania RO7790121 w terapii indukcyjnej i podtrzymującej u uczestników z postacią umiarkowaną do ciężkiej aktywnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

      Hoffmann-La Roche Sponsor
      Faza 3 Faza
      NCT06589986, GA45329, 2024-513014-35-00 Identyfikator badania
      RO7790121, Placebo Terapie
      Umiarkowana do ciężkiej postaci Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego Choroba
      Oficjalny tytuł

      Wieloośrodkowe, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo, badanie III fazy z kontynuacją przydzielonej terapii (ang. treat-through), oceniające skuteczność i bezpieczeństwo terapii indukcyjnej i podtrzymującej z użyciem RO7790121 u pacjentów z postacią umiarkowaną do ciężkiej wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

      Kryteria kwalifikacji

      Wszystkie Płeć
      ≥18 Lata & ≤ 80 Lata Wiek
      Nie Zdrowi ochotnicy
      Kryteria włączenia
      • Wiek 18–80 lat w chwili podpisywania formularza świadomej zgody oraz masa ciała ≥40 kg.
      • Potwierdzone rozpoznanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z czynną postacią choroby o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego potwierdzoną w badaniu endoskopowym (elastyczna sigmoidoskopia albo kolonoskopia), oraz potwierdzonej w badaniu endoskopowym czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego rozciągającej się ≥15 cm od skraju odbytu.
      • Umiarkowana albo ciężka czynna postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, definiowana jako wynik oceny w zmodyfikowanej skali Mayo (mMS) wynoszący od 5 do 9 punktów, w tym wynik oceny endoskopowej Mayo (ES) wynoszący 2 albo 3, potwierdzona na podstawie interpretowanego centralnie wyniku badania endoskopowego przeprowadzonego podczas badań przesiewowych albo w ciągu dwóch tygodni od badań przesiewowych.
      • Przeprowadzenie przesiewowej kolonoskopii (wykonanej zgodnie z lokalną praktyką) w ciągu dwóch lat przed punktem początkowym (wizytą baseline) w celu wykluczenia dysplazji u uczestników z zapaleniem całego jelita grubego (pancolitis) trwającym ponad 8 lat oraz u uczestników z lewostronnym zapaleniem jelita grubego trwającym ponad 12 lat.
      • Niedostateczna odpowiedź, utrata odpowiedzi lub nietolerancja na wcześniejsze tradycyjne leczenie (aminosalicylany, kortykosteroidy lub immunosupresanty) przy braku wcześniejszego stosowania leków zaawansowanych (biologicznych albo ukierunkowanych leków drobnocząsteczkowych, np. przeciwciał przeciwko czynnikowi martwicy nowotworu [TNF], przeciwciał przeciwko interleukinie [IL]-12/IL-23, przeciwciał przeciwko integrynie, modulatorów receptora sfingozyny-1-fosforanu [S1P], inhibitorów JAK itp.) ALBO niedostateczna odpowiedź, utrata odpowiedzi lub nietolerancja wobec stosowanego wcześniej leczenia zaawansowanego.
      • Mężczyźni i kobiety w wieku rozrodczym muszą spełniać kryteria protokołu dotyczące wymagań dotyczących antykoncepcji.
      Kryteria wyłączenia
      • Rozpoznane powikłania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (np. piorunujące zapalenie jelita grubego, toksyczne rozdęcie okrężnicy)
      • Aktualne rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna (CD), przetoki brzusznej/przetoki wewnątrzbrzusznej/przetoki okołoodbytniczej lub ropnia okołoodbytniczego, nieokreślonego zapalenia jelita grubego, nieokreślonego nieswoistego zapalenia jelit, mikroskopowego zapalenia jelita grubego, niedokrwiennego zapalenia jelita grubego, zakaźnego zapalenia jelita grubego, popromiennego zapalenia jelita grubego albo czynnej choroby uchyłkowej.
      • Występowanie worka stomijnego albo ileostomijnego.
      • Rozpoznanie albo podejrzenie występowania pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych.
      • Jakikolwiek poważny zabieg chirurgiczny w ciągu sześciu tygodni przed badaniami przesiewowymi albo poważny zabieg chirurgiczny planowany w trakcie badania.
      • Ciąża lub karmienie piersią lub zamiar zajścia w ciążę w trakcie badania.
      • Przeszłe lub aktualne rozpoznanie wyraźnej dysplazji jelita grubego niskiego lub wysokiego stopnia lub gruczolaki lub nowotwory, które nie zostały całkowicie usunięte.
      • W historii choroby rozpoznanie nowotworu złośliwego w ciągu ostatnich 5 lat, z wyjątkiem nowotworów odpowiednio leczonych resekcją w przypadku raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego bez przerzutów albo raka szyjki macicy in situ.
      • Rozpoznanie zakażenia Clostridioides difficile (C. difficile; wcześniej znane jako Clostridium difficile), wirusem cytomegalii (CMV), wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV)
      • Rozpoznanie aktywnej gruźlicy (TB), nieleczonej skutecznie (zgodnie z lokalnymi wytycznymi) utajonej gruźlicy lub niewłaściwie leczonej gruźlicy. 
      • Potwierdzone wcześniejsze stosowanie leków anty-TL1A (RO7790121 [RVT-3101]/PF-06480605) albo jakiegokolwiek innego rodzaju leków anty TL1A.

      O badaniach klinicznych

      Co to jest badanie kliniczne? Dlaczego należy rozważyć udział w badaniu klinicznym? Dlaczego Roche prowadzi badania kliniczne?

      Dowiedz się teraz